Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Uvádzal žralokov na burzy, teraz včelárči

08.07.2018, 14:57 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

Včelárstvo za záhradou či na okraji poľa s niekoľkými úľmi je záľubou tisícok Slovákov. V ostatných rokoch sa ich počet dokonca rozrastá po stovkách ročne. Mať vlastný med a niečo na ňom aj zarobiť láka. No zhruba pol stovka Slovákov robí včelárstvo aj ako svoje hlavné živobytie. Presne toľko ich totiž má viac ako 150 úľov, odbornejšie povedané včelstiev. A to je hranica, keď to začína byť podnik schopný uživiť majiteľa. V každom úle je pri najväčšom jarnom zhone na opeľovaní kvetov 50- až 60-tisíc včiel.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Podnikanie

Jedným z väčších včelárov je aj východniar Tibor Vargapál so svojou firmou Promed z obce Hraň pri Trebišove. Včeláril už jeho starý otec, a tak mal k tomu z rodiny vzťah. K biznisu so včelami sa však prepracoval poriadnou okľukou. Pôvodne sa totiž ešte v 90. rokoch živil tak, že najväčším obchodníkom s cennými papiermi, medzi ktorých patrili aj investičné skupiny ako Penta či J&T, pomáhal so vstupmi na burzy.

Od žralokov k včelám

Vyučený mechanik kancelárskej techniky ešte za socializmu opravoval písacie stroje a neskôr aj počítače či registračné pokladne. Po revolúcii zacítil príležitosť v rodiacom sa obchodovaní s akciami podnikov. Nešiel do toho priamo ako investor, ale so známymi vyvinul softvéry na obchodovanie. V čase, keď o finančnom hospodárení podnikov nebolo veľa verejných informácií, oni priniesli investorom systémy, s ktorými sa k nim mohli dostať oveľa ľahšie, a tak urobiť na burzách rozumné rozhodnutia.

Neprehliadnite

„Pamätám si, ako k nám chodili na debaty o obchodovaní na burzách aj dnešní lídri investičných skupín ako Jaroslav Haščák z Penty či Michal Holík z J&T,“ spomína T. Vargapál. Okrem obchodníkov s akciami systémy dodávali aj finančným riaditeľom podnikov.

Štát nech nič nedotuje, vedie to k zbytočnému rozširovaniu včiel a následným chorobám 

Na prelome milénia sa však

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Podnikanie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.