Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako to vyzerá, keď zamrznú úvery alebo ako sa môže skončiť slovenský ošiaľ

Nebolo to tak dávno, čo si vzali veľký úver na dom aj auto a ani im nenapadlo, že to nemusí byť dobrý nápad. Veď žili v krajine, ktorá bola ekonomickým tigrom, rýchlo rástla a bezpečné napredovanie jej sľubovali nielen politici, ale aj analytici svetového rangu. Lenže všetko bolo náhle inak. Pred úradmi sa ocitli v hromade nezamestnaných a v bankách začali stretávať susedov i známych s rovnakým príbehom.

19.07.2018, 06:12 | Martina Kláseková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Voľakedy sa im všetkým zdalo prirodzené zadlžiť sa, no teraz nevládali svoj dlh splácať. Nielenže stratili prácu, aj hodnota ich majetku sa prepadla. Strecha nad hlavou ich ochránila pred dažďom, no ich investíciu nezachovala. Ceny bytov sa prepadli aj o 40 percent. Úvery tak boli neraz väčšie než samotná hodnota bytov, ktoré založili.

Žili v lotyšskej Rige, písal sa rok 2009 a hoci odvtedy prešlo desať rokov, k starému optimizmu pri zadlžovaní sa odvtedy ešte stále nevrátili. Zadlženosť domácností tam prudko padla a naďalej klesá.

Paralela

Optimistom pod Tatrami sa porovnávanie Slovenska s príbehmi pobaltských krajín, ktoré aj pre vysokú zadlženosť ľudí ťažko pocítili globálnu krízu, môže zdať prehnané. No podobnosti s týmto regiónom je ťažké nevidieť a pobaltská koncovka bola dosť boľavá na to, aby si ju Slováci nevšímali. Preto ju ľuďom pripomenula aj Národná banka Slovenska (NBS) vo svojom poslednom hodnotení stability finančného sektora, kde opätovne upozorňovala na nadmerné zadlžovanie obyvateľstva a vysvetľovala dôvody, prečo chce rast úverovania tlmiť.

Na jednej strane sa nemožno čudovať, že Slováci sú pri zadlžovaní napriek výstrahám centrálnej banky odvážni.

Doteraz nemali skúsenosti s tým, čo sa môže udiať v prípade šokov. No mali by vedieť, že keď nejaké prídu, už ich nemusia zvládať tak ľahko, ako to bolo v predchádzajúcej kríze. Dlh Slovákov sa za ostatné roky zdvojnásobil. Centrálna banka už viacerými opatreniami rast úverového trhu na Slovensku brzdí a rýchlosť by mali znížiť i nové pravidlá zavedené tento mesiac.

Neprehliadnite

Veľa peňazí, nízke úroky

Za päť mesiacov tohto roka si Slováci vzali skoro päť miliárd eur v nových úveroch, ku 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Financie

Tagy kríza, úvery