Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Riaditeľov štátnych nemocníc nechce skoro nikto robiť. Ako čudne sa u nás vyberajú?

Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch od minulého roka funguje bez generálneho riaditeľa. Napriek niekoľkým pokusom ministerstvo zdravotníctva nedokázalo doteraz do funkcie vymenovať vhodného človeka. Na poslednom konkurze sa zúčastnil len jeden uchádzač, dovtedajší riaditeľ Imrich Matuška, ktorý napriek tomu, že niekoľko rokov viedol zdravotnícke zariadenie, neprešiel cez výberovú komisiu.

23.07.2018, 16:22 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Prvýkrát sa snažil rezort nájsť nemocnici nového šéfa ešte vlani. I. Matuška vtedy obhájil svoj post, no jeho protikandidát Bruno Rudinský ho obvinil, že vyhral na základe plagiátu projektu rozvoja nemocnice, a podal na neho trestné oznámenie. S vtedajším ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom sa mal preto I. Matuška dohodnúť, že sa vzdá funkcie, aby očistil svoje meno, a prihlási sa do súťaže opätovne.

Polícia nakoniec trestné oznámenie zamietla ako nedôvodné, no stoličku mu to nevrátilo. V druhom výberovom konaní tento rok už nezískal na zvolenie dostatočný počet bodov.

Konanie naoko

Vedenia sa ujala ekonomická riaditeľka Ľubica Bartošová, ktorá dovtedy pracovala na dnes už neexistujúcom úseku sociálno-ekonomických informácií. A medicínsky riaditeľ Zoltán Danczi, ktorý v minulosti viedol neziskovku Intruders Motorcycle Club. Obaja prešli výberovým konaním bez toho, aby vôbec videli členov odbornej komisie. Ich zručnosti a osobnostné predpoklady viesť štátnu nemocnicu s 1 200 zamestnancami si overili v písomnom teste a na základe predloženého projektu.

Treba hľadať všetky možnosti posilnenia zodpovednosti manažmentu 

Výber vedenia je pritom podstatným prvkom štátnej kontroly: riaditeľ formálne nesie zodpovednosť za fungovanie nemocnice. V súkromných firmách akcionári neraz hľadajú vhodného kandidáta aj niekoľko mesiacov a prechádza rôznymi úrovňami testovania schopností.

Neprehliadnite

Projekt Ľ. Bartošovej sa v niekoľkých pasážach paradoxne zhodoval s časťami projektu B. Rudinského. „Je to rozdiel, ak použijete pasáže z transformačného plánu, na ktorom pracovali iní ľudia, bez ich vedomia,“ reagovala pre TREND na otázku, či nejde o rovnaké plagiátorstvo,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy nemocnice, riaditeľ, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)