Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Načo je nám štrnásť stíhačiek F-16? Ministerstvo urobilo chybu a ani NATO to nechce

Slovenská armáda kúpi americké stíhačky F-16. Pred rokom by sa takýto výsledok vzhľadom na vyjadrenia a kroky nominantov Slovenskej národnej strany (SNS) na ministerstve obrany, ako aj jej predsedu Andreja Danka zdal neuveriteľný. Odkladanie rozhodnutia o nákupe, rokovanie s Ruskom o možnej kúpe stíhačiek MiG-35 či proruské vyhlásenia A. Danka vyvolávali pochybnosti, aké záujmy SNS v prípade modernizácie armádneho letectva vlastne sleduje.

23.07.2018, 07:41 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Dobrý dojem z výberu amerických F-16, ktoré sú po technickej stránke považované za špičkové stroje, však kazí netransparentný spôsob, ako nominanti národniarov celý nákup zmanažovali. Podobne ako pri nákupe osemkolesových transportérov aj toto rozhodnutie sprevádza nízka miera transparentnosti, neodbornosti a podozrenia, že celý proces mal už od začiatku jasného víťaza.

Dá sa to aj inak

Kľúčovým problémom je, že verejnosť nepozná presnú cenu ani detaily dohodnutého nákupu. V neutajenej časti analýzy, na základe ktorej vláda rozhodla, nie sú ceny uvedené. Dôvodom je, že si to vraj nepriali samotné firmy. Samotná analýza bola sprístupnená len necelých dvanásť hodín pred schválením, čo prakticky zamedzilo akúkoľvek diskusiu odbornej aj laickej verejnosti. Hodnotenie výberu amerických stíhačiek síce odobril aj Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), no jeho analýza bola zverejnená až po schválení nákupu vládou.

Zdroj: Gettyimages.com

Keď si nové stíhačky vyberala Česká republika, celý proces trval viac ako rok. Vopred sa stanovili kritériá, urobili sa testovacie skúšky a na základe ich výsledkov sa vybralo finálne riešenie. Výsledky testov boli pritom publikované aj v odborných časopisoch. V Dánsku sa o nových stíhačkách viedla odborná debata skoro tri roky a na jej konci podpísali všetky tamojšie politické strany spoločné memorandum.

Neprehliadnite

Koľko teda zaplatíme?

Aj keď 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Ekonomika

Tagy Andrej Danko, F-16, ministerstvo obrany, stíhačky