Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako byť slávnym aj o tisíc rokov

Predstava nesmrteľnej slávy bola v staroveku významnou hodnotou a často predstavovala motiváciu na politiku, vojenské ťaženia i bežný život.

29.07.2018, 16:44 | Eva Mihočková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Túžba vojsť do dejepisných čítaniek a mať vo verejných budovách svoje busty a obrazy už počas života je viditeľná aj u súčasných slovenských politikov, ktorí vlastnú ctižiadostivosť maskujú službou verejnosti. Aj britská BBC zverejnila analýzu, ako je najlepšie žiť, aby sa na človeka nezabudlo ani o tisíc rokov. Najistejší recept na nehynúcu slávu je založiť náboženstvo, podmaniť si svet alebo aspoň mať kúsok šťastia ako Tutanchamón.

Zabudnite na šport a hudbu

Hviezdami dnešnej doby sú najmä populárne osobnosti zo sveta hudby, filmu a športu. Paradoxne sú to však oblasti, ktoré majú najmenšiu šancu obstáť v skúške času. Elvisa Presleyho, Roberta De Nira ani Cristiana Ronalda si už zrejme nebudú pamätať ani deti dnešných detí. „Tieto osobnosti majú vplyv na svoju generáciu, ale len čo sa začnú sťahovať z aktuálneho diania, ich hviezda pohasne,“ hovorí pre BBC sociologička Ruth Penfold-Mounce.

Neprehliadnite

Dobrým príkladom veľkej zašlej slávy je príbeh legendárneho boxerského zápasníka Thomasa Sayersa. V Spojenom kráľovstve 19. storočia sa dokázal vypracovať z negramotného murára na najslávnejšieho športovca viktoriánskej éry. Na jeho najvýznamnejší a zároveň posledný zápas s Američanom Johnom Heenanom v roku 1860 museli železnice vypraviť špeciálne vlaky, aby dokázali pozvážať tisíce fanúšikov. Podľa dobových záznamov bol medzi nimi aj spisovateľ Charles Dickens, vtedajší britský premiér lord Palmerston a poslanci parlamentu, ktorí si kvôli tejto udalosti skrátili rokovanie. O informáciu o výsledku zápasu požiadala aj kráľovná Viktória.

Boxer Sayers sa následne dostal do 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy história

Diskusia (0 reakcií)