Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vysoké Tatry: Ako sme si zohavili národnú pýchu

Okolo opusteného 124-ročného hotela Európa v Novom Smokovci prechádza mladý pár a len neveriacky krúti hlavou. „Dnes radšej postavia niečo nové, ako by mali zachrániť historickú budovu,“ hovorí smutne žena a muž jej len prikývne.

29.07.2018, 19:00 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 25

Keď sa dnes prechádzate tatranskými osadami, podobných záberov nájdete mnoho. Aj keď v prípade hotela Európa sa črtá nádej na jeho záchranu, ďalšie stavby sú na tom oveľa horšie. Podobne ako celé vizuálne smerovanie Tatier, ktoré boli vždy známe unikátnou architektúrou. Kým v podobných lokalitách vo svete si kolorit, ráz krajiny a architektúru strážia, v Tatrách to nechali na samospád.

Zlaté časy zabudnuté

Naše malé veľhory pritom majú za sebou zlaté obdobie, keď sa na tatranské stavby pozeralo s obdivom a udávali svetové trendy. „Vysoké Tatry boli celé 20. storočie laboratóriom na testovanie architektonických koncepcií rekreačných a športových stavieb. Stavali tu tí najlepší architekti a v Tatrách sa dodnes zachovali skvosty secesnej, funkcionalistickej či neskoro modernistickej architektúry. Väčšina z nich je však v zlom stave. Buď sú opustené a chátrajú, alebo sú nevhodne prestavované,“ hovorí pre TREND Henrieta Moravčíková z Ústavu stavebníctva a architektúry, ktorý patrí pod Slovenskú akadémiu vied.

Neprehliadnite

Príkladov smutných osudov stavieb je mnoho. Jeden z nich, resp. zvyšky po ňom, nájdete v Tatranskej Lomnici. Keď v roku 1895 otvárali tamojší Kúpeľný dom, odborná aj laická verejnosť bola nadšená. V tom čase išlo o najväčšiu stavbu v regióne a pozornosť pútala nielen svojou veľkosťou, ale predovšetkým vybavením.

„Kúpeľný dom by mohol platiť ako vzorový a Uhri by už nemali viac dôvod navštevovať cudzinu, lebo vonku by nenašli takto zariadený vodoliečebný ústav,“ uviedol v tom čase arcivojvoda Fridrich Habsbursko-Těšínsky, ktorý zariadenie navštívil krátko po otvorení. Jeho súčasťou bol krytý bazén, vaňové kúpele, ordinácie či pätica bytov pre správcov.

Ostali iba ruiny

Dnes po Kúpeľnom dome ostalo už len torzo. Obe krídla museli pre dezolátny stav zbúrať, zachovala sa len centrálna časť, ktorú zrekonštruovali a pripravili na možnú dostavbu. Kedy a či sa bude niekedy realizovať, je otázne. Majitelia sa menia, verejnosti predstavili viacero podôb objektu. Vždy ostali len na papieri.

Veľa ikonických stavieb v Tatrách je opustených alebo chátra 

Prakticky každá tatranská osada má stavbu, ktorá bola vo svojej dobe prelomová a dnes pustne. V Novom Smokovci je to okrem už spomínanej Európy aj Odborný liečebný ústav respiračných chorôb, ktorému domáci nepovedia inak ako Penzák. Sanatórium, ktoré začali stavať v roku 1917 a po rôznych peripetiách dokončili až o osem rokov neskôr, považovali v čase otvorenia za najmodernejšie v celej strednej Európe. Ostatných šesť rokov zostáva zatvorené a chátra. V tomto prípade majiteľ sľubuje záchranu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 25

Rubrika Ekonomika

Tagy Vysoké Tatry