Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prvý off-road autobus vzniká na Slovensku

Vyrábať terénne auto s pohonom všetkých štyroch kolies, ktoré dokáže zdolať náročnejšie trasy, je pri dnešnej obľube SUV pomaly tá najbežnejšia vec. Je však jeden segment, v ktorom sa tento trend zatiaľ nepresadil. Ešte žiadna firma si netrúfla vyrábať off-roadový autobus, ktorý zvláda aj tie najnáročnejšie prekážky. Od polovice tohto roka to už nie je pravda. A je to práve Slovensko, kde vznikol dizajn, konštrukcia a prvé prototypy tohto autobusu.

28.07.2018, 18:57 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 26

Za projektom stojí ukrajinský podnikateľ pôsobiaci v Česku a na Slovensku Vakhtang Džukašvili a tím slovenských dizajnérov zo spoločnosti Werkemotion. Tí sa začiatkom minulého roka dali dokopy a na automotive pomery v extrémne krátkom čase vyvinuli dva prototypy off-road autobusu Torsus Praetorian.

Po úspešnej premiére na najväčšom svetovom veľtrhu pre ťažkú a mechanizačnú techniku Hillhead v Spojenom kráľovstve sa Torsus pripravuje na začiatok sériovej výroby a v hre je ako lokalita aj Slovensko.

„Máme už predbežné objednávky na približne dvesto autobusov, pričom rezervácie prišli z celého sveta vrátane Južnej Afriky a Nového Zélandu. Povzbudilo ma predovšetkým to, že záujem prichádza z rôznych oblastí priemyslu. Naším cieľom je v najbližších dvoch rokoch vyrobiť šesťsto autobusov ročne, no kľúčových bude prvých osemnásť mesiacov, keď odštartujeme predajné a marketingové aktivity,“ hovorí V. Džukašvili.

Off-roadový autobus - Torsus PraetorianZdroj: Werkemotion

Do koča i do voza

Najväčší potenciál pre Torsus vidí v ťažobnom priemysle, kde by autobus mohol privážať zamestnancov k baniam do oblastí bez vybudovanej infraštruktúry. Využiť by sa však dali aj v turizme na rôzne expedície do ťažkého terénu, v zime v horských turistických strediskách, prípadne v stavebnom priemysle pri výstavbe ciest a súvisiacej infraštruktúry. Spektrum využitia off-road autobusu je však podľa V. Džukašviliho veľké, doteraz vyvinuli zhruba dvadsať rôznych variácií a podľa záujmu zo strany zákazníkov sú pripravení na ich vývoji ďalej pracovať.

Neprehliadnite

V hre o umiestnenie výroby autobusov Torsus sú Spojené štáty, Turecko, Ukrajina a Slovensko. V prvej fáze by

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 26

Rubrika Podnikanie