Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kaliňákov Vietnam: dôvod na pád vlády

Nemecký súd na konci júla odsúdil na viacročné väzenie spolupracovníka vietnamskej tajnej služby, ktorý sa priznal, že sa podieľal na zavlečení Trinh Xuan Thanha, bývalého vysokého štátneho činiteľa Vietnamskej socialistickej republiky, do cudziny. Celú akciu vietnamskej tajnej služby nemecký prokurátor podrobne zdokumentoval a jeho záver bol jednoznačný.

08.08.2018, 19:07 | Marián Leško | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 26

komentár Marián Leško 2017

Thanha, ktorý v Nemecku požiadal o politický azyl, príslušníci komunistickej tajnej služby v Berlíne prepadli, naložili do auta a odvliekli na vietnamskú ambasádu. Potom ho odviezli do Bratislavy, kde ho zaradili do vietnamskej delegácie, ktorá slovenským vládnym lietadlo odletela do Moskvy. Z nej sa potom Thanh dostal do Hanoja, kde sa „dobrovoľne“ prihlásil úradom, aby sa nechal odsúdiť na doživotie.

Slovenský podiel na zločine

To, že Thanh bol do vlasti zavlečený z Bratislavy v slovenskom vládnom lietadle, už nie je hypotéza, ale potvrdený fakt, o ktorom nie sú žiadne pochybnosti. Ako po skončení súdneho procesu v Berlíne podotkla Petra Isabel Schlagenhaufová, advokátka zavlečeného Thanha, nemeckí vyšetrovatelia „zatiaľ nenašli dôkaz, že by slovenská strana s vietnamskou spolupracovala vedome“.

Vo štvrtok minulého týždňa Monika Tódová, reportérka Denníka N, zverejnila článok, z ktorého vyplýva, že takéto dôkazy existujú. Príbeh únosu Vietnamca zo Slovenska sprostredkovali novinárke slovenskí policajti, ktorí jeho priebeh videli na vlastné oči.

Neprehliadnite

Boli svedkami toho, ako po rokovaní slovenskej a vietnamskej delegácie príslušníci vietnamskej tajnej služby pred hotelom Bôrik preložili dobitého a zjavne omámeného Thanha z českej dodávky do policajného auta, zaradeného do kolóny. Podľa policajtov, ktorí hovorili s M. Tódovou, šéf protokolu ministerstva vnútra im celú situáciu vysvetlil tak, že „Kali o tom vie, je to štátny záujem“.

Policajti tvrdia, že zahraničná delegácia aj s Thanhom odišla z hotela priamo k lietadlu, do ktorého „najprv nastúpil vietnamský minister, potom časť delegácie. Unesený sa do lietadla dostal posledný. Niesli ho pod pazuchami. Malo to pôsobiť dojmom, že ho len opitého podopierajú.“

Ak sú tieto tvrdenia policajtov pravdivé, jednoznačne z nich vyplýva, že „Kali“, teda Robert Kaliňák ako minister vnútra o zavlečení vedel, takže on a jeho spolupracovníci sa vedome podieľali na závažnom kriminálnom čine. Nie je to nič prekvapujúce, lebo aj pred výpoveďami policajtov viaceré skutočnosti jasne nasvedčovali tomu, že zavlečenie Thanha inicioval vietnamský režim, ale bol naplánovaný a zrealizovaný tak, že od začiatku počítal s pomocou a podporou slovenskej strany. Pozrime sa na tieto skutočnosti podrobnejšie.

Vietnamci

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 26

Rubrika Politika

Tagy Robert Kaliňák, únos Vietnamca

Súvisiace články

Vietnam – zasľúbená krajina kešu

Vietnam – zasľúbená krajina kešu

Prať nelegálne peniaze cez vietnamský biznis je pomerne jednoduché. Za kúpu nehnuteľnosti či firemný podiel je možné zaplatiť doslova vrecom bankoviek 3

Ako si Fico zateoretizoval

Únos vietnamského občana je horší ako únos Michala Kováča mladšieho

Lučanský o únose Vietnamca: Skutok sa stal mimo Slovenska

Ako žijú mladí ľudia: sú často zmätení a nevedia, čo chcú