Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo by Kažimír nemal byť guvernérom NBS

14.08.2018, 05:09 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

Názor | Je zarážajúce, ako nekriticky médiami prešla informácia, že o post guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) má už túto jeseň záujem minister financií Peter Kažimír. Napriek tomu, že mandát súčasného šéfa NBS sa končí až v roku 2021, a napriek tomu, že centrálna banka je podľa ústavy i zákona politicky nezávislou inštitúciou.

 • Tlačiť
 • 24

Rubrika

Editoriál

Michal Lehuta komentar foto

Nikto pritom nepopiera, že minister financií patrí do lepšej polovice vrcholových politikov vládneho Smeru-SD. Za jeho ministrovania sa zlepšil výber daní, významne sa znížil deficit verejných financií a zaviedla sa reforma Hodnota za peniaze.

No ani toto všetko nie je vstupenka na politickú diskvalifikáciu jednej z najdôležitejších nezávislých kontrolných a regulačných inštitúcií v krajine.

Guvernér spolu s jeho tromi nominantmi v bankovej rade centrálnu banku fakticky ovláda. V dobrom aj v zlom. Okrem množstva ďalších vecí napríklad nominuje člena Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá má dohliadať na vládnu rozpočtovú triezvosť. Väčší konflikt záujmov pre dlhoročného ministra financií azda ani neexistuje.

Neprehliadnite

Ešte dôležitejšia je však iná otázka. Aká dohoda či aký obchod za možnou personálnou výmenou asi tak môže stáť? Povráva sa o 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 24

Rubrika Editoriál

Tagy Názory, NBS, Peter Kažimír

Súvisiace články

Kažimír skúsi byť guvernérom NBS už na jeseň. Prečo taký rýchly útek?

Kažimír skúsi byť guvernérom NBS už na jeseň. Prečo taký rýchly útek?

V hre o post ministra financií je šéf Finančnej správy František Imrecze a predseda parlamentného finančného výboru Ladislav Kamenický, no ministrom nemusí byť nakoniec ani jeden 11

Kaliňákov Vietnam: dôvod na pád vlády

Ako žijú mladí ľudia: sú často zmätení a nevedia, čo chcú

Fiasko trinástych platov

Za tip na kvalitného človeka sú firmy ochotné zaplatiť až tisícky eur

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.