Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Falošné certifikáty? V Mochovciach nič výnimočné

Ak jadrová bezpečnosť v Mochovciach nebude na požadovanej úrovni, neudelíme povolenie na zavezenie paliva, hovorí predsedníčka Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR Marta Žiaková.

22.08.2018, 16:51 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Pri dostavbe Mochoviec je podľa mojich informácií problém s kvalitou dodávateľov. Stretávate sa s tým aj vy?

Vzhľadom na to, akým spôsobom si Slovenské elektrárne (SE) vyberali dodávateľov, bolo potrebné vykonať taký počet auditov, aký sme nikdy predtým robiť nemuseli. Úrad jadrového dozoru (ÚJD) okrem iného dohliada aj na zadanie požiadaviek na kvalitu vybraných zariadení pre výrobný proces, dôležitých pre jadrovú bezpečnosť. Keď je takéto zariadenie vyrobené, robia sa skúšky vo výrobnom závode, takzvané factory acceptance tests. Pre investora je povinnosťou byť pri nich, my sa na nich zúčastniť môžeme tiež. Stalo sa, že výrobky nemali požadovanú kvalitu a bolo potrebné vykonať nápravu.

Akú napríklad?

Vyrábali sa elektrické rozvádzače. Keďže výrobcom mala byť spoločnosť Siemens, očakávali sme špičkovú kvalitu. Objavili sa však chyby. Pri hľadaní príčin sme najprv zistili, že dodávateľom mal byť taliansky Siemens, ktorý však túto zákazku zadal malému závodu na juhu Talianska. Po nahlásení našej účasti na audite bol tento odložený o týždeň. Keď sme potom prišli na audit so zástupcami SE, elektrárne identifikovali, že sú tam problémy. Bolo potrebné upraviť konštrukciu rozvádzača.

Oni úpravu spravili, no zo strany SE bola klasifikovaná ako nedostatočná. Museli tam dať iný materiál a opätovne ju upraviť. Potom sme chceli vedieť, ako sa robí výstupná kontrola, no nevedeli nám to preukázať. Výrobca bol vyzvaný urobiť nápravné kroky vo výrobnom procese a Slovenské elektrárne by si mali skontrolovať, či sa tak aj stalo.

Neprehliadnite

Boli takéto prípady časté?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Téma

Tagy Mochovce