Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tajomstvá Kodane: metropola dizajnu očami študentky, ktorá tam strávila rok

19.08.2018, 06:49 | Simona Borovská

Pre čo iné by sme cestovali, než aby nám to prinášalo radosť a šťastie? A kde lepšie hľadať šťastie než v hlavnom meste najšťastnejšieho národa na svete? „Vitajte v Kodani!“ stojí na značke, hneď ako vyjdete z letiska. Turisti sem chodia kvôli unikátnej architektúre, senzačnému zábavnému parku, početným historickým pamiatkam a, samozrejme, Malej morskej víle. No Kodaň toho ponúka oveľa viac, ak človek vie, čo hľadá.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Minulý školský rok som strávila v Dánsku. Študovala som tam na gymnáziu, vybavila som si to sama a moja slovenská škola s tým súhlasila. Bývala som iba pol hodinu vlakom od Kodane v jednom malom mestečku, a tak som bola v hlavnom meste aj párkrát do týždňa. Na konci roka som mala celú Kodaň pochodenú a vyznala som sa v nej pomaly ako hociktorý domáci.

K najznámejším a mojim najobľúbenejším atrakciám určite patrí najväčšie akvárium v celej severnej Európe Blue Planet. Nachádza sa hneď pri letisku, takže vám počas toho, ako pozorujete kŕmenie žralokov a vydier v obrovských nádržiach, lietajú nad hlavou okrem čajok aj lietadlá.

Na Kodani je úžasné množstvo zelene. V centre vyniká botanická záhrada s impozantnou skleníkovou budovou a len kúsok za mestom je Dyrehaven (Jelení park), kde sa voľne pasú jelene. Nikde v okolí nenájdete lepšie miesto na pokojnú prechádzku či piknik v prírode.

Zdroj: Martina Brunovská

Mesto postavené zo skla a tehál

Veľkým lákadlom turistov do Kodane je predovšetkým jej jedinečná architektúra. Tu sa staré mesto nikde nekončí, domy s historickou fasádou, ale modernými renovovanými apartmánmi vnútri nájdeme v centre mesta aj na jeho okraji. Kodaň je zároveň aj centrom modernej architektúry a dizajnu nielen v Dánsku, ale aj v Európe, pretože tu vzniká pôvabná kombinácia pôvodných tehlových budov a ich odleskov odrážajúcich sa v obrovských sklenených paneloch novostavieb. Niekto by si povedal, že tieto dva prvky sú nezlučiteľné. No Dáni ukázali svetu opak.

Staré obytné domy nie sú jediné historické budovy v meste. Kodaň, sídlo mnohých kráľov, sa môže pýšiť nie jedným, ale tromi 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy cestovanie, Dánsko, Kodaň

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.