Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto bol Quang Le Hong, tajomný Ficov poradca

Medzi prvými menami, na ktoré sa upriamila pozornosť po prevalení únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha z Nemecka cez Slovensko, bol Quang Le Hong. Slovák s vietnamskými koreňmi, ktorý bol pri spornej vietnamskej delegácii vlani v júli, pôsobil ako diplomat na vietnamskom veľvyslanectve a predtým radil expremiérovi Robertovi Ficovi. Jeho široké pôsobenie vysvetľuje, prečo sa objavil pri každej významnej slovensko-vietnamskej udalosti, či už biznisovej alebo komunitnej.

15.08.2018, 13:59 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

TREND a Nadácia Zastavme korupciu však zistili ešte ďalšie významné skutočnosti týkajúce sa človeka, ktorý pôsobil v najbližšom okolí bývalého šéfa slovenskej exekutívy.

Nadácii Zastavme korupciu sprostredkoval jedno také svedectvo podnikateľa z východu, ktorý chcel zostať v anonymite, mediálny dom Košice DNES. Ešte vo februári, teda pred prepuknutím kauzy zavlečenia. Podnikateľ v liste opísal, ako sa zmenili pomery na veľvyslanectve v Hanoji po jeho príchode. V tom čase neboli ešte známe ani informácie o tom, že prezident Andrej Kiska nechcel Le Honga vymenovať za veľvyslanca pre rôzne podozrenia. Skutočnosť, že zdroj bol s Le Hongom v kontakte, dokladoval aj jeho vizitkou, na ktorej ako hlavnú funkciu uvádzal „poradca premiéra SR pre zahraničné obchodné záležitosti“.

Rýchlejšie za pár tisíc

Spôsob, akým sa mali na veľvyslanectve v Hanoji uplácať víza, opísal tak, že zastupiteľský úrad udeľoval od vlaňajška termín na podanie žiadostí na udelenie pobytu v časovom rozmedzí asi 1,5 roka. Oficiálnym dôvodom mala byť zaťaženosť, avšak celá vec sa podľa opisu „dala urýchliť“ tak, aby trvala maximálne niekoľko týždňov, a to za dve až tri tisícky.

Neprehliadnite

Le Hong mal dávať podľa „neznámeho“ kľúča na zoznamoch žiadateľov „fajky“ alebo „krížiky“ pri menách. Od toho malo závisieť, či dostane kladné alebo záporné stanovisko.

TREND v spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu informácie z listu overoval. Ako pravdivé sa ukázali fakty, ktoré súviseli 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Robert Fico, Robert Kaliňák, únos Vietnamca

Súvisiace články

Kto robí biznis s Vietnamom

Kto robí biznis s Vietnamom

Rýchlo rastúca krajina už dlhšie láka aj veľkých slovenských investorov. Pri niektorých ich investíciách sa vyskytol aj Quang Le Hong, exporadca Fica 3

Kaliňákov Vietnam: dôvod na pád vlády

Silné a dôvodné podozrenie

Čierna diera Mochovce: zlý manažment, odfláknutá kontrola, mizerní dodávatelia

Vyšetrovanie vraždy Kuciaka stojí, biznis ľudí z posledného článku pokračuje

Diskusia (0 reakcií)