Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čierna diera Mochovce: zlý manažment, odfláknutá kontrola, mizerní dodávatelia

22.08.2018 | Ján Kováč

Diskusia (36 reakcií) Pravidlá diskusie

16.08.2018 | Roman Kanala

Myslím, že kľúčový odsek v článku je nasledovný:

"Hovorí sa, že motiváciou firiem ani Enelu nebolo čo najskôr dokončiť elektráreň, ktorá by spoľahlivo a bezpečne fungovala. Motiváciou bolo čo najdlhšie a čo najviac fakturovať. Keďže po dokončení Mochoviec už len tak skoro žiadna iná práca na jadrovej elektrárni nebude. Pracovník jednej z dodávateľských firiem pre TREND povedal, že väčšina ľudí v Mochovciach ani neverí, že výsledkom bude funkčná elektráreň."

Žiaľ, nie je to niečo ojedinelé, čo by bolo špecifikom jadrovej elektrárne. Podobný prístup je od začiatku aj pri výstavbe diaľnic, aj pri "informatizácii" spoločnosti, aj v zdravotníctve, justícii, v organizácii štátnej správy, proste všade, kde sa dá uchmatnúť zo štátneho a uchmatnúť treba čo najviac, čo najdlhšie.

Ak by sa projekt dokončil a bol úspešný, tak by to zastavilo peňazovod. Do kritérií verejných súťaží by bolo treba pridať: neparticipoval na debakli Braniska, nespôsobil odstrelenie diaľničných pilierov pri Sverepci, nestaval obchvat Žarnovice, nesfušoval gemerské tobogány pri Fige, neprojektoval prípojku na Rajec, nepredražil obchvat Prešova. Alebo: nepracoval na projekte slovensko.sk...

22.08.2018 | bozsky

az na to, ze Mochovce ovladaju Taliani, cize manazersku kontrolu a kradnutie bolo v prospech zahranicneho "investora".

22.08.2018 | Roman Kanala

No jasne. A keď sa na horúce potrubie použila nesprávna farba, ktorá pri teple popraská a opadá, môžu za to Taliáni, všakáno. A keď tam niekto ukradne vrece cementu, tak to bol určite Talián.

27.08.2018 | engineer

zodpovědným je vždy ten, kdo šéfuje. Tzn. musí si to umět uhlídat. Pokud si taloši za ty šílený prachy neuměj uhlídat jaderku, nemaj to dělat , tohle fakt nemůže dělat kdekdo. A z mých zkušeností je to tak, že se ani spoustu oblastí uhlídat nesnaží. Někteří dodavatelé si dělají na stavbě co chtějí když to přeženu. Neřídí se závaznou dokumentací (ani ta často není ok...) a neřeší se to.

23.08.2018 | Andrej_sk

Ako stavbar amater sa opytam, ze ak dom na Slovensku stavaju ukrajinci, hoci by bol majitel tiez ukrajinec, tak slovenske institucie s tym nic nemaju? Ak by teda Mochovce buchli, zliznu si to len Taliani? Ze pokape nejaka ta Slovac, co na tom, ved na vine su Taliani.

23.08.2018 | Brano L.

Pozeráte len v úzkom koridore. Proste klapky na očiach.
Rovnaký diel zodpovednosti majú Taliani. Predpokladám, že dosť na tom zarobili ich firmy a manažment. Na konzultáciách a prenosu know-how. Nebolo by to prekvapivé.
Kombinácia fušeriny a zámerného prístupu.
Však sám nový riaditeľ priznal, že predtým tam pracovalo 450 Talianov. A teraz ich pracuje 50. Si myslíte, že ich platila materská firma ENEL SA? Tak tomu neverím. Určite minimálne dochádza k aktivácii nákladov, t.z. stávajú sa výdavkom na projekte JE.
A nehovorím o tom, že takýto experti neberú 1 500 eur v hrubom. Asi sa bavíme o iných peniazoch.
Veď len pri plate 3 000 eur + odvody počas 5 rokov a 450 ľuďoch sa bavíme o výdavkoch na úrovni 109 mil.eur. A kde je ubytovanie a ostat.náklady? A kde je platba centrále ENEL SA?
Dobrý peňazovod.

17.08.2018 | Martinoid

35€ na hodinu a zavaracovi vyplatia 5€ ? Kde je trestno-pravna zodpovednost vedúcich pracovnikov???

17.08.2018 | Morris

v autoservise platis 50€ a ten co meni olej dostava tiez len 5.

Ale inak je to teda hrozostrasne citanie. Z pohladu moznej buducej katastrofy (by som bol zvedavy ako by p. Ziakova nepovolila navoz jadroveho paliva, ked na nu Fico zatlaci), a aj z pohladu verejnych financii.

Najvacsia tragedia je, ze tato stavba sa taha uz cez 3 vlady a nikto s tym nic neurobil. My volici naozaj nemame ziadne moznosti.

19.08.2018 | Martinoid

Tvoj priklad s autoservisom je uplne mimo. 35€ bolo vyčlenených na mzdu kvalitneho certifikovaneho zvaraca. Ako sa pise v clanku najali mantakov ktorym vyplatili 5€ a zvari boli nekvalitne. Takze sa nejaky zmrd obohatil na mzde urcenej pre zvaracov a este vznikla skoda. Toho hajzla odstrelit!

21.08.2018 | Morris

nevidel som zmluvu - neviem.
Osobne pochybujem, ze tam bolo napisane "zvarac dostane 35 eur/h".
Malo by tam byt napisane "zvarac musi mat taky a taky certifikat". Tak nejako si neviem predstavit, ze by mi odberatel diktoval, kolko mam ludom platit. Ved ich to ani nezaujima, ich zaujima dodrzovanie SLA.

22.08.2018 | Martinoid

Elektrárne platili svojim dodávateľom milióny eur, aby získali najlepších zváračov s dobrou hodinovou mzdou. V niektorých prípadoch to bolo 35 eur na hodinu, v iných oveľa viac. Ale na konci vo viacerých prípadoch dostali zvárači na voľnej nohe plat päť až sedem eur za hodinu.“

23.08.2018 | Andrej_sk

Uz vidim talianov ako platia 35eur zvaracovi. To neplatili Saudi ani za tych najlepsich cias.

23.08.2018 | Roman Kanala

Vo Švajčiarsku by mali dostať nejakú podobnú sumu. Preto sú problémy s čiernou prácou. Podnik si donesie Španielov či Poliakov, zmluva je podpísaná v zahraničí, a potom ich inšpektori práce načapajú. Vôbec najviac čiernej práce je na stavbách, keď sa kladie armatúra do betónu. To je najdrahší úkon a preto šudiť tam prinesie najviac. Opatrovateľky rozhodne nie sú výnimkami: https://blog.etrend...

Francúzski zvárači berú 10 eur na hodinu začiatočníci, 15 eur s praxou, a tak do 30 eur skúsení experti.

26.08.2018 | skorodochodca

... hm ... môj známy platí zvaračom 20eur na hodinu ... a keď ich posiela do Dánska, tak 30eur na hodinu ... živnostníkom ... a výkon musí byť primeraný ... tak 25-30 inčov za smenu ...
... za t eur nedostanete ani úkosára ...

26.08.2018 | skorodochodca

5 eur

22.08.2018 | OliWer1

Ak bude v tej elektrárni aj všetko ostatné odfušované tak ako tie umývadlá a náhodou sa ju podarí spustiť (na čo hádam ani nikdy nebola stavaná), potom je dobré začať si pozerať podmienky udelenia prisťahovaleckých víz do Austrálie alebo do Kanady. Alebo sa prisťahovať bližšie k elektrárni, aby mal človek istotu, že to bude relatívne rýchle.
Frcovi a ostatným zmrdom, ktorí toto dopustili, by sompravidelne močil nohy v primárnom okruhu každý večer.

22.08.2018 | Roman Kanala

Ja som v Mochovciach bol ešte niekedy v 1982 či 83. Čo ma zarazilo, že barbotážna veža, ktorú práve dokončovali, nebola z liateho betónu, ale z prefabrikovaných dielov. Aspoň čo si pamätám.

Barbotáž je prečľaptávadlo horúcej pary cez válovy s vodou, ktoré sú usporiadané do poschodí. Para tam skondenzuje a znečistenie ostane vo vode a nie v aerosóle. Lenže pri veľkej havárii, akou je prasknutie hlavného potrubia, sa tam naraz zvýši tlak a ak sa pohnú prefabrikáty, veža sa môže dehermetizovať alebo aj spadnúť. Vtedy by rádioaktívna para šla priamo do životného prostredia. Preto podľa predpisov má byť veža monolit z liateho betónu.

Takže šlendrián tam bol od samého začiatku a nečakalo sa na Taliánov.

23.08.2018 | Andrej_sk

Netreba chodit daleko - Madari, hlinikaren Ajka v 2010 a katastrofa s pretrhnutou hradzou na toxicky kal. Vinnici sa da povedat ziadni, kompenzacie postihnuty - mozna v buducom zivote,
U nas by to dopadlo rovnako. Akurat ze vinnikom by bola Radicova :(

23.08.2018 | Roman Kanala

Tam to bolo škaredé, boli aj mŕtvi, do pol pása rozožratí lúhom na ulici. Paradoxne sa nik nesťažoval, všetci buď robili v závode, alebo mali niekoho v rodine, kto tam bol zamestnaný...

22.08.2018 | gejza77

chýba trest smrti .... viacerí by už viseli

22.08.2018 | traveller

Robi sa snad na SK nieco inak ako toto ? Neviem z coho su vsetci taki prekvapeni

22.08.2018 | Roman Kanala

Problém je len ten, že toto nie je sódovkáreň, paroplynová tepláreň či hotel v Jasnej. To je jadrová elektráreň a treba k nej pristupovať so všetkou vážnosťou. Inak sa to raz môže vypomstiť.

Zaujímavé, ako sa pomaly, ale iste, z novinárov stávajú policajti, analytici, kontrolóri. Keď nefungujú inštitúcie, aspoň že je slobodná tlač. Napríklad v takom Maďarsku už nie je. Možno sa nakoniec dočkáme aj toho, že Kuciakovu vraždu objasnia jeho kolegovia.

24.08.2018 | Peter Gál

Bulharské metre sú jedným z najlepších príspevkov v relácii: Čo dokáže ulica (https://youtu.be/cjgUBNy53Vk). Netušil som, že sa u nás stále využívajú, dokonca aj pri dostavbe JE Mochovce za € 5,4 mld. (160 mld. SKK). Ide tu o dobrý príklad pasce utopených nákladov, kedy sa aj naďalej pokračuje v projekte bez perspektívy úspechu. SE sa pod taktovkou štátu a talianskeho Enelu rozhodli svojpomocne dostavať v tejto elektrárni 3. a 4. blok v čase, keď od jadrovej energetiky odstupujú aj technologicky oveľa vyspelejšie krajiny. Rakúšania práve pred 40 rokmi v referende odmietli dať do prevádzky čerstvo dostavanú JE Zwentendorf a história v podobe Černobyľu a Fukušimi im dala za pravdu.

24.08.2018 | Roman Kanala

Viete, ako sa hádže korunou. Predošlý hod neovplyvní pravdepodobnosť výsledku ďalšieho hodu. Aj pri jadrových elektrárňach je každá iná.

V Černobyle to bola časovaná atómová bomba, lebo jej konštrukcia je podobná. Umožní nárast reaktivity tak, že za zlomok sekundy sa výkon zvýši a dôjde k dislokácii štruktúr a odpareniu materiálu. Konštrukcia je len na to, aby to všetko udržala pokope ešte o chvíľku dlhšie, nech reťazová reakcia ide čo najďalej. K spusteniu bola treba chybná konštrukcia s pozitívnym koeficientom reaktivity, ktorý dodali konštruktéri. A bola potrebná spolupráca obsluhy, ktorú dodal nekompetentný súdruh, ktorý nič nechápal a nepochopil ani po tragédii. Ale bol to spoľahlivý súdruh, príkazy strany splnil.

Pri Fukušime to bola konštrukčná chyba, elektrický rozvoj na zaplaviteľnom dvore, a generátory tiež. Potom prišla externá príčina, tsunami, ktoré zrušilo napájanie zo siete i Diesel. A reaktor bol varný BWR, kde obnažený zirkón z palivového článku vezme z chladiacej vody kyslík a potvora vodík si uplatní združovacie právo pod kupolou.

Mochovce nie sú nebezpečnejšie, lebo bol Černobyl a Fukušima. Mochovce sú nebezpečné, lebo to nie je jadrová elektráreň, ale peňazovod. Ak je požiarne zariadenie za rúrami, predstavme si, že prsknú práve tie rúry a požiarne zariadenie bude vyradené ako prvé. Alebo sa tam niečo pokazí a bude to neopraviteľné. A práve v tom čase budú oškrabávať zlú farbu z rúr, aby tam dali správnu a nejaký dunčo si zapáli cigaretu, lebo mu nepovedali, že acetón môže vybuchnúť. Zhoria káble do velína a reaktor ostane bez kontroly. Alebo niečo podobné. Povedie to k maximálnej havárii a barbotážna veža nič nezadrží, lebo ju sfušovali. Veď aj tak nebude nikdy slúžiť, to je len pre prípad katastrofy. Bezpečnostné prvky sú aj tak všetky nanič, lebo sú potrebné len výnimočne. Ak nie sú, ani to nik nezbadá. Na Zlodejsku po zlodejsky.

Aj A1 odpálil šlendrián obsluhy. Už pri kritickej skúške tam preskakovali etapy a dosiahli nadkritický stav. Vtedy mali byť vyhodení všetci prítomní. Nestalo sa tak. Tak potom odpálili reaktor pri prevádzke, keď vysypaný silikagél naháňali vysávačom a polovicu tam nechali. Namiesto rozobratia a vyčistenia. Zasa šlendrián. Stranícky krytý.

Za toto by Fico malo povinne umiestniť svoje deti v budove sekundárneho okruhu. A Troškovú.

26.08.2018 | skorodochodca

Varíte z vody ahejtujete.
... v čase privatizácie nám Mikloš a Miki tvrdili, že štát je zlý vlastník ... a predali elektrárne ENELu ... šgátnej firme ... a nie ČEZu, štátnej firme, ktorá jadrové elektrárne stavala a prevádzkovala ...
.. a dnes chcete trestať Fica ....
... máme zákazku v EMO, kolega ju robí, a pochybujem, že po ňom zistane špatný a nepreskúšaný zvar. .. ale pĺuť môžete ... etrend s jeho redaktormi a čitateľmi to očakávajú...Fico je vinný za každú súkromnú firmu na Slovensku .... aj za Trend ...
... pravdou v článku je hkavne to, že to tu taliani veselo tunelujú ... a čím dlhšie to trvá, tým je leošie pre nich ... nie prd nás, ldbo to v cene dlektriky zaplatíme ...

26.08.2018 | Roman Kanala

Nevarím z vody, študoval som teóriu a techniku jadrových reaktorov a na rozdiel od Vás viem, o čom hovorím.

Neviem, prečo Dzurinda s Miklošom predali elektráreň Enelu, ale Fico do rozthania tela chcel to torzo dokončiť, hoci to nedáva ani ekonomický, ani energetický zmysel. Čo sa deje, speje k tomu, že ďalšia veľká jadrová nehoda môže byť pri Leviciach.

28.08.2018 | customer

MO34 je sfusovana elektraren a vedia to vsetci ktory tam pracovali. Ja som sa zucastil vystavby 3-och atomiek, bol som rok v MO34 ale usiel som tak ako kopa mojich kolegov, ktory uz mali co to za sebou a nechceli participovat na tejto ubohosti.
Vsetky financne toky kontroluju Ficovi oligarchovia, je to len pracka penazi. Ovciam sa tu podhadzuje ze ENEL a taliani su ty zli, ale je to tak 50/50 medi talianmi a SVK managementom dosadenim vladnou SMER...

25.08.2018 | Janko Hrasko

Behá mi mráz po tele,ale čo s týmto urobíme???Kto má na to páky.Akoby všetci rezignovali.Alebo je to ináč????

25.08.2018 | Morris

Neviem. Ale včera boli úspešne skončené studené hydroskúšky

27.08.2018 | peter sever

záujmom Slovenska , celej strednej Europy by malo byt ,časovanú atomovu bombu Mochovce nespustit do prevádzky.

27.08.2018 | peter sever

záujmom Slovenska , celej strednej Europy by malo byt ,časovanú atomovu bombu Mochovce nespustit do prevádzky.

24.09.2018 | nicco

Mochovce su socialny podnik Smerakov z Nitry. Cielom nie je to dokoncit, ale trvalo tam nieco stavat, dorabat, dodavat, len nech zamestnavaju co najviac ludi - volicov.

02.10.2018 | mino6

Čo sa divíte, všetky firmy ktoré mali s takou náročnou stavbou skúsenosti ste zničili a dnes chcete aby príštipkári ktorí sa živia výstavbou rodinných domov vedel skompletovať atomku?!

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.