Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mochovce: z vlajkovej lode vrak s takmer nulovou hodnotou

22.08.2018, 12:24 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

Názor | Bude to okrúhle výročie, ale v Slovenských elektrárňach (SE) ho oslavovať nebudú. Pred takmer desiatimi rokmi sa pustili do dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Projekt s aktuálnym rozpočtom 5,4 miliardy eur spravil z kedysi najziskovejšej slovenskej firmy, z vlajkovej lode slovenskej energetiky vrak, podnik s takmer nulovou hodnotou.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Téma

Kováč Ján komentar

Stalo sa to vo firme, ktorá mala dosť peňazí, aby si zaplatila tých najlepších energetikov a ekonómov a oprela sa o ich rady. Ako je možné, že sa rozhodovala nerozumne a nebola schopná reagovať na zmenu okolností? Aj keď si ide niekto otvoriť obyčajnú krčmu, mal by odhadnúť, koľko piva asi predá a za koľko. Slovenské elektrárne si takúto analýzu urobili tiež – o dosť zložitejšiu a drahšiu. Vyšlo im, že sa im Mochovce oplatia.

Lenže tento záver vychádzal zo zlých čísel. Prišla totiž hospodárska kríza a všetkým bolo jasné, že rast spotreby a cien, na ktorom bola postavená ekonomika Mochoviec, nenastane v blízkom a zrejme ani v strednodobom horizonte.

Po roku 2011 už zase bolo jasné, že dostavba bude oveľa drahšia a časovo náročnejšia. Došlo k havárii v japonskej elektrárni Fukušima, po ktorej sa vo svete sprísňovali bezpečnostné požiadavky alebo dokonca rušili jadrové projekty.

Neprehliadnite

Oba tieto momenty boli dobrou príležitosťou na to, aby si vedenie elektrární a ich manažéri ešte raz zrátali, aké má táto investícia výhody a nevýhody, a zodpovedne sa rozhodli, čo ďalej. Nespravili to. Prečo?

Vo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma

Tagy Mochovce, Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.