Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nie som kaskadér, Mochovce spustíme. 100 miliónov navyše nebude problém

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček vysvetľuje nelogické rozhodnutia a zlyhania manažérov dostavby Mochoviec. Vo svojom prvom rozhovore v tejto pozícii okrem iného hovorí, prečo sa elektrárne pustili do dostavby Mochoviec, hoci to nedávalo ekonomický zmysel, prečo zlyhali v manažmente a koordinácii dodávateľov a prečo majú stále problémy s kvalitou dodávateľov.

27.08.2018, 11:48 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 15

Slovenské elektrárne (SE) zvolili v Mochovciach model zmluvných vzťahov, ktorý neskôr spôsoboval problémy. Stali ste sa generálnym dodávateľom, prevzali ste na seba veľkú zodpovednosť za riadenie a koordináciu. Prečo ste sa rozhodli pre tento model?

V tom čase to nebola naša prvá voľba. Nechali sme si najprv urobiť ponuky od hráčov, ktorí boli v tom čase na trhu a boli schopní zastrešiť pozíciu generálneho dodávateľa, ale reálne prišla ponuka len od jediného, ktorý to riziko bol ochotný na seba zobrať.

Kto to bol?

To nie je podstatné. Ponuka bola taká drahá, že v danom čase nedávalo zmysel ju akceptovať.

Bol by pri tejto ponuke rozpočet Mochoviec vyšší ako dnes?

Jasné, že nie. Ale dnes povedať, že sme to mali spraviť inak, je najľahšie. V tom čase nám to nevychádzalo pri predpokladanej cene elektriny a výške kontraktu, ktorú si tá firma žiadala. Za funkciu generálneho dodávateľa si pýtala stovky miliónov eur. To bol primárny dôvod. Sekundárny bol ten, že Enel, ako v tom čase majoritný vlastník, videl v jadre budúcnosť. V Taliansku sa malo stavať viac ako dvadsať jadrových elektrární. Enel si preto povedal, že keď už musí byť generálnym dodávateľom jadrovej elektrárne na Slovensku, vytvorí si kvalifikovaný dodávateľský reťazec a interné know-how, ktoré potom bude môcť využiť pri stavbe ďalších elektrární. Brali to ako príležitosť, ktorá mohla byť obrovskou príležitosťou aj pre Slovensko a našich slovenských odborníkov.

Neprehliadnite

Mali SE povinnosť dokončiť Mochovce? Vyplývalo im to z privatizačnej zmluvy?

Určite 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Rubrika Téma

Tagy Mochovce, Slovenské elektrárne