Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nie som kaskadér, Mochovce spustíme. 100 miliónov navyše nebude problém

27.08.2018 | Ján Kováč

Diskusia (15 reakcií) Pravidlá diskusie

27.08.2018 | Roman Kanala

Na túto tému bol napísaný zaujímavý blog:

Odporúčam referendum, či vôbec zbabrané Mochovce uviesť do prevádzky (reakcia na články v TRENDE)
Reakcie na články Jána Kováča „Mochovce: z vlajkovej lode vrak s takmer nulovou hodnotou“ a „Čierna diera Mochovce“ v TREND-e zo 16.8.2018.
Peter "tonopronay" Prónay, blog eTrendu 24.08.2018
https://blog.etrend...

28.08.2018 | Jaroslav Raztocny

Tak si to pozrime z ineho pohladu na pana Strycka:
2005 zástupca Finančného riaditeľa v SE
2007 Financny riaditel v SE
2008 Zaciatok dostavby 3. a 4. bloku Mochoviec
2009 clen predstavenstva SE
2011 Finančný riaditeľ medzinárodnej divízie skupiny Enel Rím ... určoval strategické a finančné ciele skupiny
2012-2016 - naspäť v predstavenstve SE
20011 - Pri nominacii na Financny manazer roka 2010 (by Trend) pan Strycek popisal svoje kompetencie v SE takto:

Finančný riaditeľ spoločnosti (SE) sa podieľa na stanovení dlhodobých strategických cieľov spoločnosti v oblasti investícií, ziskovosti, rozvoja spoločnosti a vízie do budúcnosti.
V krátkodobom horizonte, finančý riaditeľ spolu s generálnym riaditeľom spoločnosti stanovuje cieľe pre jednotlivé úseky spoločnosti.

Finančný riaditeľ je v spoločnosti zodpovedný za finančné oddelenie, za oddelenie správy majetkových účastí v dcérskych firmách a za obchodné vzťahy s najväčším dodávateľom spoločnosti.

Pod pana vtedajsieho Financneho riaditela vtedy spadal aj usek - investičný kontroling pojektu Mochovce 3 a 4

a este doplnok k otazkam z nominacie:
Ktoré Vaše iniciatívy, projekty, či rozhodnutia z uplynulého obdobia (1 – 3 roky) považujete za najvýznamnejšie z hľadiska prínosu pre Vašu spoločnosť?

Rozhodnutie investovať 3 miliardy EUR do dostavby jadrovej elektrárne Mochovce – tomuto rozhodnutiu predchádzala detailná finačná analýza návratnosti projektu, za ktorú som (Strycek) bol zodpovedný. Vzhľadom na výšku investície a strategickú dôležitosť pre Slovenské Elektrárne ako aj pre celú ekonomiku Slovenska považujem toto rozhodnutie ako najdôležitejšie a najkomplexnejšie, ktoré musela spoločnosť urobiť v poslednom desaťročí.

... Kvalitný tím pracovníkov považujem za základ úspechu.

A ako sa vyrovnal, ako financny riaditel v roku 2010 s krizou:
Úsporné opatrenia zredukovali pokles o ďalších 94 miliónov na už spomínanú úroveň 108 miliónov. Najväčšiou mierou k tomuto výsledku prispeli úspory nákladov vo oblasti režijných nákladov, údžby, zredukovania zamestnancov, prehodnotenie dodávatlských kontraktov, outsorsovanie telekomunikačných služieb ako aj niekoľkých pomocných procesov výroby.

Sumarizacia, pan Strycek - podla jeho vlastnych slov bol ako Financny riaditel SE teda priamo zodpovedny:
- za stanovenie dlhodobých strategických cieľov spoločnosti SE ... teda aj pre dostavbu Mochoviec
- za obchodné vzťahy s najväčším dodávateľom spoločnosti SE ... teda aj pre dostavbu Mochoviec
- za kvalitu investičného kontroling pojektu Mochovce 3 a 4
- za detailnú finačnú analýzu návratnosti projektu dostavby Mochoviec
... a potrpel si na Kvalitný tím pracovníkov.
Následne počas krízy ako Finančný riaditeľ okresla výdavky a prehodnotil dodávateľské kontrakty. A keďže pod neho patrili aj Mochovce, tak zrejme okresával a prehodnocoval aj tam. Najlepšie sa okresáva z veľkej kopy. To Finanční riaditelia dobre vedia.

Linka:
https://www.etrend....

27.08.2018 | OliWer1

Uff, toto je ten rozhovor, na základe ktorého by sa malo začať trestné stíhanie za ekonomickú kriminalitu a trestný čin všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti v štádiu pokusu.

27.08.2018 | Roman Kanala

Mne sa veľmi páčil nasledovný odstavec:

"Vidíme, že termíny ani náklady neboli presné. Vtedy sme tam mali riaditeľov, ktorí nám dávali informácie podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Keby som tomu neveril, ešte dnes by som musel podávať trestné oznámenia. Osobne si myslím, že ľudia na stavbe nemali všetky informácie a poznatky, aby situáciu vedeli správne vyhodnotiť. "

Takže tí ľudkovia sa pustili do stavby jadrovej elektrárne bez dokumentácie, bez organizácie, bez plánu a bez managementu. Veď sa to časom vyvrbí, ako to má byť, pri postupe stavby. A tak je protipožiadne zariadenie za rúrami nedostupné a v prípade poruchy ho buď bude treba nahradiť iným postaveným nablízku, alebo zastaviť prevádzku, odpíliť rúry, opraviť to a zas privariť rúry.

Takto staval Hydrostav diaľnice a Branisko. Vieme, ako to dopadlo. Ale toto nie je kus asfaltu na lúke. To je jadrové zariadenie, nie hračka.

27.08.2018 | Adam.

To, že pán má dve deti má byť nejaká garancia kvality? Trump má detí ešte viac a o svete vie ešte menej a preto si ešte viac verí. Ľudia, ktorí skrz svoje ego nevidia realitu sú nebezpeční.

27.08.2018 | Brunteles

Chalan dosadený, za nič zodpovedný. On má zarobené, dodávatelia tiež, balici alobalu rovnako, ovciam je to jedno. Keď sa o 8 rokov s nákladom aspoň 10 miliárd EUR bloky spustia, prestrihne sa krásna mašľa a ovce budú aj hrdo blacat, že akí sme frajeri keď si môžeme dovoliť taký grandiozny projekt. Zavladne eufória z energetickej bezpečnosti, vsetko bude zabudnuté, vinníci žiadni a ak náhodou nejakí tak to aj tak bude vsetko premlčané.
Ja mám pocit, že v podstate všetci zainteresovaní sú spokojní, že všetko ide ako má. Vrátane tohto odborníka...

27.08.2018 | Bjorni

Déjà vu...
https://sk.wikipedi...ária_jadrovej_elektrárne_A1

Niekto pise dalsi scenar na novu katastrofu....

27.08.2018 | Bjorni

osekalo odkaz, bol to odkaz na jadrove havarie v A1.
Musim uznat, sme borci....(sarkazmus off)
Ved to stavaju ako Pat a Mat...

27.08.2018 | Roman Kanala

Ten odkaz je:
sk.wikipedia.org/wiki/Havária_jadrovej_elektrárn­e_A1

Článok je napísaný veľmi stručne. A1 mala ako palivo prírodný urán bez obohatenia. Preto s obyčajnou vodou by sa kritická reakcia nedala vôbec udržať. Ako moderátor tam bola použitá ťažká voda, ktorá má nižšiu absorbciu. Chladivo bolo CO2 ako v Černobyle. Zásoba reaktivity bola tak malá, že sa palivové články museli vymieňať často. Preto to bolo urobené tak, aby mohli byť vymieňané za prevádzky. Inak by reaktor musel byť často odstavený.

Reaktor bol skonštruovaný tak, že zavážací stroj prišiel nad palivový článok, hermetizoval sa, vytiahol článok, odniesol preč a prišiel s čerstvým, ktorý tam zasunul. To na vysvetlenie, prečo tam pri nehode unikal CO2.

Nespomína sa tam ani prvý incident pri kritickom experimente, keď boli operátori netrpezliví a preskakovali etapy. Reaktor naraz priniesli do nadkritického stavu. Vtedy mali byť všetci vyhodení, neboli. Až zničili reaktor.

28.08.2018 | Emasculate

Tento pregrciavac je presne ten neschopny ‘menezer’ o ktorych sam hovori ze to doyebali pretoze bud kradli alebo netusili kde je sever (fakticky jeho vlastne slova). EPH si ho po talianoch nechalo pretoze ich naroky su obvykle brutalne nizke, vzasade jeho vyhodou bolo ze uz vie kde je kantina a pozna celkovo plan budovy, cize nezabludi.

28.08.2018 | customer

Mochovce su Ficova pracka penazi. Vedia to vsetci. Firmy pracujuce na dostavbe Mochoviec su firmy jeho oligarchov. VUJE, Enseco atď. Prachy su uz doma, otazne je, ci budu mat gule na to spustit MOchovce. Podla mna, budu spustene len na oko v nejakom akoze skusobnom rezime, ale na plny vykon nikdy nepojdu, pretoze ani oni nie su taky blbi aby Mochovce spustili...

28.08.2018 | Roman Kanala

Asi tak, akl nie sú blbí verejne označiť obeť fašistického násilia za klamárku, či chrápať s mafiánskou súložnicou, alebo podieľať sa na únose z Nemecka vládnym špeciálom a potom nedostať veľkú nemecku automobilku?

28.08.2018 | noblesa

V normalnej krajine by bol ten pan prinajmensom vysetrovany na slobode.

28.08.2018 | Roman Kanala

To by niekto musel byť poškodený. Taliáni sú spokojní, pekne sa nabaľujú a pred prípadnými následkami nehody ich ochráni vzdialenosť a Alpy. Štát je spokojný, lebo jeho podstata je zločinná a je celý založený na zločine. Občania sú spokojní, lebo im stačia párky a pivo a nezaujímajú sa o zložité veci, ktoré by ich nútili rozmýšľať.

Tak kto tu je vlastne poškodený, keď sú všetci spokojní? Zopár podozrivých inteligentov, a to sa dá zvládnuť. Aj Čentéša zvládli, aj Špirka zvládli. Aj Valka.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.