Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pozrite si TOP 10 nových investícií

22.08.2018, 05:11 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

Výber TREND Analyses z investičných zámerov avizovaných v júli

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Slovalco pridá v recyklácii hliníka

Investor: Slovalco
Lokalita: Žiar nad Hronom
Investícia: 15 miliónov eur
Zámer: rozšírenie recyklácie hliníkových odpadov

Doteraz bola nosným biznisom pre žiarske hlinikárne Slovalco v rukách nórskeho koncernu Norsk Hydro a domácej investičnej skupiny Penta iba elektrolytická výroba primárneho hliníka z jeho práškového oxidu. Do dvoch rokov chce fabrika výrazne rozšíriť aj produkciu hliníka z druhotnej odpadovej suroviny.

Dnes popri výrobe 175-tisíc ton primárneho alumínia vie ročne spracovať iba 15-tisíc ton toho odpadového. Po novom by objemy odpadovej suroviny mala zdvihnúť viac ako trojnásobne. Vyjde to na 15 miliónov eur. Najpodstatnejšie z investície bude prikúpenie novej, šiestej odlievacej pece.

Tak ako doteraz Slovalco bude ďalej recyklovať iba odpadový hliník z nadväzujúcich spracovateľských fabrík na výrobu hliníkových automobilových dielcov či okien. Čo fabrika nebude zvládať, to je opätovné pretavovanie hliníka z komunálneho odpadu. Teda hlavne plechoviek od nápojov. Rovnako nebude pripravená ani na spracovanie hliníka zo starých áut, okien alebo dopravných zvodidiel.

Všetky tieto materiály sa pred pretavením musia zložito triediť či odfarbovať, aby bol nový hliník kvalitný. Na toto zatiaľ Slovalco a ani tunajšie zberne odpadov vybavené nie sú. Podľa šéfa firmy zložitejšia recyklácia ostáva výzvou do budúcnosti. Materské Norsk Hydro totiž v globálnom meradle má know-how aj na takéto činnosti. Hliník z komunálneho odpadu či starých áut dnes bežne spracovávajú sesterské hlinikárne firmy Slovalco v Nemecku či Španielsku.

Zdroj: Trend.sk

Pokračovanie článku - stránka 1 z 7
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy TOP 10 investícií

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.