Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Azorské ostrovy: ako a kedy si užiť raj naozaj naplno

26.08.2018, 05:37 | Zuzana Zimmermannová

Keď za krídlami lietadla zmiznú posledné svetlá Lisabonu, dlhé hodiny pod nami nie je nič len číry oceán. V tretine cesty medzi Európou a Severnou Amerikou v ňom leží deväť malých portugalských ostrovov sopečného pôvodu – z výšky vyzerajú ako zrnká vzdorujúce gravitácii uprostred vĺn Atlantiku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Pristávame na najväčšom z nich – Sao Miguel, na ktorom sa príroda poriadne vyhrala. Miestami pripomína vulkanický Island, inokedy tropický Havaj, odtieňmi zelenej Írsko a okolím plným koralov, veľrýb a delfínov zasa prírodné akvárium.

Do skladačky horúcich termálnych prameňov, fascinujúcich kráterových lagún a nespočetných turistických chodníkov už ôsmy rok dokonale zapadá festival súčasného umenia Walk&Talk. Sú to dva júlové týždne, keď má Sao Miguel najvyššiu koncentráciu umelcov na pár štvorcových metrov. Zladiť si príchod na začiatok leta tak dáva dokonalú príležitosť spoznať všetky lákadlá ostrova naraz.

Čajová plantáž Porto FormosoZdroj: Zuzana Zimmermannová

V ranných uliciach Ponta Delgada stretávam členku organizačného tímu Walk&Talk, ktorá si láme hlavu nad ťažkou úlohou. „Jeden z umelcov chce nafotiť miesta mimo vychodeného chodníčka ostrova – také, ktoré poznajú len domáci. Sao Miguel je však taký malý, ťažko tu niečo schováme. A nemáme na to ani dôvod,“ hovorí o ostrove s dĺžkou 60 km.

Neprehliadnite

Náš rozhovor si vypočuje starší pán stojaci vedľa a zakrátko sa nám prihovorí. Ukáže sa, že je to „romeiro“ – jeden z kresťanských pútnikov, ktorí 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.