Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O svete vieme žalostne málo. Aj šimpanzy by jednoduchý test znalostí zvládli lepšie

Recenzia | Čo sa za posledných dvadsať rokov udialo so svetovou chudobou či s počtom obetí prírodných katastrof? Koľko dievčat v chudobných krajinách ukončí aspoň základnú školu? Koľko jednoročných detí je očkovaných? Aký podiel svetovej populácie má prístup k elektrickej energii? Ani vzdelanejší čitateľ s veľkou pravdepodobnosťou nebude pri takýchto otázkach vedieť vybrať správnu odpoveď.

28.08.2018, 19:04 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Recenzia

A nielen to. Bude sa mýliť viac, ako keby odpovede vyberal úplne náhodne. Z dvanásťotázkového testu s tromi možnosťami odpovedí by mal zhruba štyri odpovede správne. Ale ľudia sú v takomto testovaní ešte horší, ako keby ho vypĺňali šimpanzy: priemerný výsledok tisícov testovaných dosiahol len dva body z dvanástich. Týmto systematickým chybovaním začína svoju knihu Factfulness vlani zosnulý švédsky lekár, štatistik a akademik Hans Rosling (jeho test TREND ponúka na www.etrend.sk/rosling).

Svet nie je taký strašný

Keď mu v roku 2016 zistili rakovinu v nezvratnom štádiu, vrhol sa spolu so svojím synom a jeho nevestou do písania knihy, ktorá sumarizuje jeho najdôležitejšie faktické zistenia o svete. Ale robí aj oveľa viac: analyzuje príčiny toho, prečo ľudia o situácii na planéte vedia tak málo.

„Každá spoločenská skupina, ktorú som skúmal, si myslí, že svet je strašidelnejší, násilnejší a bezútešnejší, ako v skutočnosti je,“ opisuje výsledky svojho výskumu. Jeho test nemusí byť nevyhnutne metodicky najpresvedčivejší (všetky správne odpovede sú tie najoptimistickejšie), no pekne vystihuje pokrivený obraz ľudí o svete okolo nás.

Neprehliadnite

Problémom je, že keď sa ľudia a firmy podľa takýchto nesprávnych presvedčení rozhodujú, chybujú. Napríklad západné firmy 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy recenzia

Diskusia (0 reakcií)