Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako to hospodári SND, keď s rekordnou dotáciou vyrobilo rekordnú stratu

Divadelnou sálou znie precítený soprán Adriany Kohútkovej. Je 1. február 2018, hrá sa Pucciniho Bohéma, ale hľadisko Opery SND je z viac ako polovice prázdne. Kto sa cíti horšie? Spievajúci umelci alebo diváci, ktorých opera ešte neprestala baviť? Takýto pohľad sa obom stranám naskytol už neraz. A nie je to chyba ani jednej z nich.

27.08.2018, 17:39 | Peter Scherhaufer | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 22

Praha je v zisku

O SND sa aktuálne hovorí veľa. Dôvodom je odvolanie generálneho riaditeľa Mariána Chudovského, ktorý riadil divadlo šesť rokov, ako aj vlaňajšia „sekera“ 692-tisíc eur. Porovnateľnú stratu malo SND aj v roku 2015.

Mediálny rozruch odštartovalo zverejnenie informácie, že riaditeľ nevyplatil niektorým umelecko-technickým zamestnancom za jún odmeny. Nárok na ne síce nemajú, ale ich stopnutie nebolo v minulosti zvykom.

Diskusia je plná emócií, najmä keď sa do nej zapoja umelci. Niektorí vidia za odvolaním šéfa SND politiku ministerky za stranu Smer-SD Ľubice Laššákovej. Umelci sa navyše sťažujú aj na nedostatok peňazí, ktoré si vraj riaditeľ nemá ako vycucať z prsta, pokiaľ mu ich nedá zriaďovateľ.

Pravda je, že vlaňajšie transfery pre SND zo štátneho rozpočtu dosiahli rekordných 20 miliónov eur. Asi 80 percent celkových nákladov divadla, ktoré je príspevkovou organizáciou, tak vlani pokrýval štát. Z vlastných tržieb za vstupenky pokrylo len 16 percent nákladov.

Pražské Národné divadlo vlani pri dotácii 66 percent vytvorilo zisk 600-tisíc eur. Vo Viedenskej štátnej opere je angažovanie štátu na úrovni polovice nákladov, predaj lístkov kryje tridsať percent. Táto inštitúcia vlani dosiahla zisk 2,3 milióna eur.

Divadlá nie sú plne samofinancovateľné. To ani nie je ich úlohou. Každé, ktoré čerpá dotácie, by sa však malo snažiť o vyrovnané hospodárenie a o čo najvyšší podiel vlastných tržieb.

V SND prebehol poslanecký prieskum i audit ministerstva, výsledky budú známe začiatkom septembra. TREND sa pozrel na dostupné čísla a urobil prepočty, aby zistil, čo sa v SND deje.

Neprehliadnite

Drahé produkcie

Ako hlavnú príčinu straty uvádza divadlo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 22

Rubrika Ekonomika

Tagy divadlo, SND