Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Milan Veselý: 16 rokov na čele top ziskového Slovalca. Ako dosiahnuť vysokú efektivitu?

29.08.2018 | Ivan Haluza

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

29.08.2018 | risototh

"firma patrí dlhodobo k najziskovejším veľkofabrikám v krajine" - to je ta firma, ktora knuci, ze zavre kram, ked nedostane lacnejsiu elektriku?

29.08.2018 | menovateľ

trafil si presne
v tejto krajine sa cicanie našich spoločných peňazí oligarchickou štruktúrou nazýva manažérskym úspechom - bože ako hlboko sme klesli

30.08.2018 | maugli2

Suhlas, určite som mal tlak 200, keď som čítal nadpis článku. Ešte mohol autor dopísať, že Slovalco dotujeme my všetci, spotrebitelia energie. Však keď je to taký top ekonomický zázrak, tak nech má štandardné ceny elektriny a to to lacnejšie ju budeme mať my malospotrebitelia. A vraj top manažér.......

30.08.2018 | alf1

bingo!
to ale bolo kriku, ked chceli elektrarne novaky nabehnut na bezne ceny elektriny, ze? a bedakania. tak dotujeme "hnedo"uholne bane sumou 100 milionov (z coho 50 ide na vyplaty a dalsich 50 bohvie kde do alobalu). a spalovanim tej hlusiny, v podstate akehosi raselinoveho prachu, zasvinujeme cele siroke horne ponitrie.
nasledne sa takto dotovana vyroba elektriny dodava do zsnp, teraz slovalca. na zaklade coho sa dosahuje "vysoka efektivita" - z dotacii...
a cely ten socialny podnik plati kazdy jeden z nas vo fakture za elektrinu,
stale nie je uplne jasne, kam sa straca tych 50 milionov, ktore banikom na vyplaty nevyplatia. ak by ich nechali na sucasnych platoch sediet doma, stale by sme usetrili tych druhych 50 nevysvetlitelnych milionov. treba sa ich spytat, ci by suhlasili. socialne nepracovat a poberat terajsiu mzdu.
https://www.youtube...

30.08.2018 | Bjorni

Preco by mali sediet doma? Cestne tunely potrebujeme ako sol na slovensku.
Neviem si predstavit kto ma lepsiu kvalifikaciu na ich razenie ako banici.

30.08.2018 | alf1

AK znamena, ze by sa zmrazil tento stav, uz len tym by sa usetrilo 50 milionov - alobalovych. cokolvek ostatne ide len do dalsieho plusu.
ale suverenne najlepsiu kvalifikaciu na tunelovanie maju v tomto state "nasi ludia". svetovo bezkonkurencnu.

29.08.2018 | mba

Uz len kvoli vyjadreniam k aktualnej spolocenskej situacie si pan titul manazer roku nezasluzi. Pan pouziva autocenzuru, len aby sa niekoho aktualne vplyvneho nedotkol. Smutna krajina, ak ju vedu takito lidri.

Ozajstny lider sa neboji pomenovat veci pravym menom. A situacia na Slovensku je na politickej a moralnej urovni zalostna, nie standardna. Ci v Nemecku sa vrazdia novinari, unasaju vladnym specialom, maju rapotajuceho kapitana za predsedu parlamentu?!

Krajina, kde ministri unasaju cudzich statnych prislusnikov proti voli najvacsieho zahranicneho partnera - Nemecku, kde vrazdia novinarov a ich novinarov, kde za 8 hodin nevedia urobit obhliadku mrtvého, nie je standardnou krajinou. Leda tak v Afrike, nie v civilizovanej EU.

A

30.08.2018 | OliWer1

+

30.08.2018 | PeterKN

Pekne zhrnuté.

29.08.2018 | @@@

radšej napište ako tuto firmu penta ziskala .... bol by som zvedavy na tu rozpravočku :D :D ...

30.08.2018 | Roman Kanala

Energie tvoria veľkú časť nákladov v sklárni, cementárni, hlinikárni. V sklárni sa to dá vykompenzovať vyššou pridanou hodnotou, napríklad nerobiť lacné generické sklené poháre, ale ich aj brúsiť ako kryštál. V cementárni sa veľmi nedá robiť iné, než cement. Jedine vyššia kvalita. No v hlinikárni sa dá vyššia pridaná hodnota dosiahnuť spracovaním na finálne výrobky, ako na alobal, napríklad.

Švajčiarske Alusuisse mali smolu v tom, že doma nie je bauxit a surovinu bolo treba dovážať. Zato elektrina z veľkých priehrad v kantóne Valais bola lacná počas takmer celého 20. storočia, lebo jej bol prebytok. Až ku koncu 80-tych rokov začala byť cena problém, lebo Černobyl. Vtedy boli dve protijadrové referendá o vystúpení z jadrovej energie (ľud povedal nie) a o moratóriu (ľud povedal áno). Po Fukušime sa nielenže nič nové nepostaví, ale ani existujúce elektrárne už nemôžu byť nahradené novými ani v tej istej lokalite. Spotreba elektriny stúpla tak, že Švajčiarsko je deficitné a musí ju dovážať.

Vtedy bola firma Alusuisse predaná veľkej kanadskej spoločnosti Alcan a tú vzápätí kúpili Brazílci z Rio Tinto. A vznikla Rio Tinto Alcan. Majú aj bane dookola sveta, aj diverzifikovanú produkciu na rôznych svetadieloch, kde je elektrina drahšia, ale i lacnejšia. Švajčiarska produkcia ostáva medzi najdrahšími. Ak by boli na trhu turbulencie, je to kandidát na zavretie prevádzky.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.