Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pozrite si TOP 10 nových investícií

12.09.2018, 05:05 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

Výber TREND Analyses z investičných zámerov avizovaných v auguste

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

ZSE vletela medzi výrobcov elektriny

Investor: Západoslovenská energetika
Lokalita: Malženice pri Trnave
Investícia: nezverejnená
Zámer: odkúpenie malženického paroplynu od nemeckého E.ON

Pološtátna distribučná spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) kupuje od svojho nemeckého spoluvlastníka – koncernu E.ON – jeho veľkú paroplynovú elektráreň, ktorá stojí v Malženiciach neďaleko Trnavy. ZSE tak kupuje zdroj, ktorý bežal iba necelé tri roky. Už od jesene 2013 bol mimo prevádzky a nemeckí stavitelia iba neustále znižovali jeho účtovnú hodnotu. V skutočnosti môže ísť nielen o netradične veľkú, ale aj veľmi racionálnu investíciu. Mimoriadne nízke ceny elektriny, pre ktoré bol tento paroplyn v hodnote 400 miliónov eur odstavený, sa totiž opäť zdvíhajú. Aktuálne sa pohybujú na úrovni okolo 50 eur/MWh a naďalej stúpajú.

Pozitívny je pre paroplyn aj rast cien emisných povoleniek. Keď sú na vyšších úrovniach, ako je to dnes, vyhovuje to čistejším elektrárňam, medzi ktoré patria aj paroplyny. Ich konkurencieschopnosť voči uhoľným totiž stúpa. Navyše vzrastá aj spotreba elektriny. Na Slovensku vlani zlomila rekord. Pri očakávanom zatváraní uhoľných elektrární môže byť elektrina z paroplynov čoraz potrebnejšia.

Ich najväčšou výhodou je to, že výrazne prispievajú k stabilite sietí, lebo sú veľmi flexibilné. Oproti iným zdrojom sa dajú spúšťať i vypínať veľmi rýchlo a pre energetickú bezpečnosť majú strategický význam. Malženický paroplyn je v SR najväčší. Jeho výkon je až 430 megawattov.

Zdroj: TREND.sk

Pokračovanie článku - stránka 1 z 7
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy investície, TOP 10 investícií

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.