Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľký učebnicový kšeft: miliónový biznis je prednejší ako deti

Ako rodičov vás oslovia učitelia s prosbou o pomoc. Škola, ktorú navštevuje vaše dieťa, potrebuje peniaze, povedia, okrem iného aj na učebnice. Možno si v tej chvíli spomeniete, že všetky potrebné učebnice pre žiakov zabezpečuje ministerstvo školstva z daní a každý rok za ne zaplatí milióny eur. Prosím, nekričte na učiteľov, sú v tom nevinne. Aj v učebnicovej politike platí, že prioritný nie je záujem žiakov alebo učiteľov.

16.09.2018, 18:58 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Koncom júna priviezlo auto do jednej zo základných škôl v Nových Zámkoch zásielku osemdesiatich nových učebníc matematiky. Učiteľke, ktorá zásielku prebrala, sa pri pohľade na balenia kníh prevrátili oči stĺpikom. „Túto učebnicu už roky nepoužívame ani ju neobjednávame, pretože je pre deti veľká, ťažká a na výučbu nepoužiteľná,“ hovorí o dôvodoch svojho rozčúlenia spomínaná učiteľka matematiky Zuzana Maňáková.

Po prevzatí zásielky obratom volala na ministerstvo školstva so žiadosťou o nápravu. V tom momente bola totiž učebnica odsúdená na zabudnutie v sklade. Matematikárka, ktorá je na škole zodpovedná aj za sklad učebníc, totiž dlhodobo učí z inej učebnice, ktorú si zabezpečila sama s finančnou pomocou rodičov.

Neprehliadnite

Učebnice bez úžitku

Tento rok pošle ministerstvo školstva do škôl zhruba jeden a pol milióna rôznych učebníc za vyše sedem miliónov eur. Koľko z nich putuje bez úžitku do skladov, kde budú zapadať prachom? Prípad novozámockej učiteľky je len vrchol ľadovca.

Zdroj: TREND.sk

„Učebnice z edičného portálu nám stoja nevyužité v sklade, pretože sú nevyhovujúce. Z peňazí 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Téma

Tagy školstvo, študenti, vzdelanie, žiaci