Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Desať rokov od Lehman Brothers: odkiaľ a kedy príde ďalšia kríza

Lehman Brothers je medzník, o ktorom počuli aj tí, ktorí inak ani netušia, čo táto banka robila. Keď v polovici septembra pred desiatimi rokmi táto štvrtá najväčšia americká investičná banka požiadala o ochranu pred veriteľmi a vyhlásila bankrot, trhy spanikárili.

14.09.2018, 16:44 | Jozef Ryník | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Naplno sa rozbehlo to, čo sa dovtedy prejavovalo len mierne: finančná kríza, ktorá sa z USA rýchlo preliala do Európy. Dodnes, keď bankári rozprávajú o tom, čo sa v bankovníctve zmenilo, začínajú bežne slovami „Od Lehman Brothers...“.

Zhodujú sa však, že prípadná ďalšia kríza sa už nezačne vo finančnom sektore. Ten od Lehman Brothers dohľad zreguloval globálne natoľko, že prešľap podobných rozmerov jednoducho nie je možný. Naopak, problémy môžu prísť z oblastí vykŕmených lacnými peniazmi, ktoré od krízy vlády pumpujú do vyspelých ekonomík.

Ako praskla bublina

Trh začal pred desiatimi rokmi panikáriť, pretože Lehman Brothers mala v aktívach viac ako 600 miliárd dolárov (takmer štvornásobok slovenského HDP) a približne toľko aj dlhov. Zdalo sa, že padla mantra „ too big to fail“, teda že niektoré banky sú príliš veľké na to, aby im politici dovolili skrachovať.

Väzy jej zlomili haldy nesplácaných úverov na nekvalitné nehnuteľnosti a neústupnosť americkej centrálnej banky Fed. Tá odmietla dať na jej záchranu peniaze daňových poplatníkov, hoci predtým to urobila pri viacerých veľkých bankách. Vyšlo najavo, že manažment tejto banky si plánoval vyplatiť tučné bonusy.

Nenaplnil sa ani plán, podľa ktorého mala Lehman Brothers kúpiť britská Barclays, zablokoval ho britský regulátor. Istota, že ak je banka „too big to fail“, tak ju štát zachráni, padla spolu s bankou.

Vývoj základných úrokových sadzieb 1/3
(%, ku koncu obdobia)
Vývoj základných úrokových sadzieb 1/3
PRAMEŇ: Fed, ECB

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Financie

Tagy kríza, Lehman Brothers