Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mercedes A200: súperov valcuje aerodynamikou i spotrebou

23.09.2018, 06:59 | Jozef Prosnan | © 2018 News and Media Holding

Keď som v roku 2013 dostal do rúk nový – prelomový kompakt Mercedes-Benz A 180 CDI, ktorý poslal do histórie svojho predchodcu – úzke a vysoké MPV so sendvičovou platformou, chytil ma za srdce.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Enjoy

Imponoval mi svojím akčným vzhľadom, športovou architektúrou zóny vodiča aj kvalitou použitých materiálov v interiéri. Jeho malý diesel vtedy zaznamenal rekord v úspornosti v rámci TREND testov, pochválil som tiež riadenie aj komfortný a stabilný podvozok. Aj keď som mu vyčítal málo pohodlia na zadných sedadlách a skromný kufor, v porovnaní so svojím kontroverzným predchodcom vyzeral ako z inej planéty. Konečne konkurencieschopná zbraň voči Audi A3 a BMW1.

Dnes mienim vyprobovať Mercedes-Benz A 200 po najnovšom generačnom reštarte. Bude to mať oveľa ťažšie, lebo porovnateľná báza už nie je prešľap, ale úspešný model, ktorý hral vo svojej triede najvyššiu ligu.

Mercedes-Benz A 200Zdroj: Daimler

Evolúcia s výhradou

Tentoraz dizajnéri rozohrali svoj part na väčšej ploche. Nové áčko je dlhšie, vyššie aj širšie a má aj o 30 mm dlhší rázvor. Nie som síce presvedčený, že mu najviac pasuje práve polárna biela, ale môže byť. Po redukcii ostrých hrán a prelisov mi pripadá zjavne uhladenejší, elegantnejší, hodnotnejší. V disciplíne aerodynamika predstavuje dokonca absolútnu špičku vo svojej triede (cx 0,25).

Tou však bola tiež predchádzajúca generácia, aj keď na nižšej úrovni vtedajšieho poznania. Na druhej strane, všetky spomenuté prívlastky trochu vytlačili akčnosť zjavu, čo mi nie celkom konvenuje.

Aj dlhší zadný previs musím stráviť ako obeť praktickosti. Preto som rád, že zovňajšok okorenili uhrančivejšie svetlomety s ako britva ostrým svetelným LED podpisom a bohato odvetraný predok, čo však už je aj pečať exteriérového balíka AMG Line, bez ktorého by som nové áčko (ani staré) nebral. Patrí totiž k nemu tiež znížený podvozok, fotogenické osemnástky, rozšírené prahy, onakvejší zadný nárazník a priznané výfukové hrdlá.

Už to síce nie je láska na prvý pohľad, ale dizajnová evolúcia, ktorú aj so spomenutými výhradami beriem. Najmä kvôli väčšiemu batožinovému priestoru z pôvodných 341 na 370 litrov. Áčko ho vážne potrebovalo.

Neprehliadnite

Šoková terapia

Usadám za volant, a ak by som nebol vopred informovaný, zažijem kultúrny šok. Mať tak 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Enjoy

Tagy Mercedes, Mercedes-Benz

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.