Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sú krásne, ale neexistujú. Digitálne modelky menia naše vnímanie identity

17.09.2018, 21:33 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

Lil Miquela, celým menom Miquela Sousa, je slávna modelka. Má 21 rokov a žije v Los Angeles. Má dokonalé miery, nevinný úsmev a pehy na tvári. Rada sa oblieka do značiek Chanel, Proenza Schouler, Prada, Vetement a Vans, ktorými sa chváli na Instagrame.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Modelku a speváčku, ktorej tvorbu nájdete aj na streamovacej službe Spotify, na tejto sociálnej sieti sleduje 1,4 milióna ľudí. Napriek úspechu a dokonalému životu má Lil zásadnú chybu: neexistuje. Jej tvár a štíhla postava boli vymodelované na počítači amerických dizajnérov Trevora McFedriesa a Sary Decou zo spoločnosti Brud. To, že je digitálna, zrejme ľuďom neprekáža, pretože počet jej fanúšikov stúpa každým dňom.

„Trasú sa mi ruky. Nie som reálna bytosť,“ priznala Lil v prvom príspevku na Instagrame. Inak, aspoň podľa fotiek, občas vyrazí s priateľmi von v LA, do parku, na módnu prehliadku alebo koncert. Jej život zahŕňa aj aktivizmus, bojuje proti rasizmu a diskriminácii, podporuje sociálne hnutie Black Lives Matters a reguláciu držby zbraní v USA.

Lil prezentuje novú zbraň marketingu – digitálneho influencera, ktorý posúva hranice vnímania ľudskej identity. Zároveň ide o moderný nástroj na zarábanie peňazí v reklame. Lil nie je v tomto biznise sama.

Slávna je aj modelka Shudu Gram, pôvodom z Afriky, ktorej účet na Instagrame bol založený v apríli minulého roka. Dnes má 144-tisíc followerov. Na prvý pohľad je jasné, že Shudu nie je živá, ale tisíce ľudí dlho verilo, že ide o reálnu modelku z mäsa a kostí. V skutočnosti ide o 3D projekt britského fotografa Camerona Jamesa Wilsona, ktorý hovorí „o prvej digitálnej modelke na svete“, ktorá má tmavú pokožku a dokonale symetrické črty.

Rozporuplné reakcie

V súvislosti s projektom digitálnych influencerov sa hovorí o fenoméne uncanny valley, teda tajomného údolia. Ide o teóriu, podľa ktorej čím sa robot viac podobá človeku vo výzore alebo v pohybe, tým sa 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.