Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Účty v (ne)bezpečí: ako neprísť o peniaze

Ak vám v noci náhodou príde SMS s jednorazovým kódom, akoby ste platili na internete, zrejme niekde uniklo číslo vašej karty. Podobných únikov sú stovky, pochádzajú hlavne od menších, zle zabezpečených obchodníkov. Ale nie vždy, podobný únik vlani zažil napríklad americký spracovateľ úverových údajov Equifax. Medzi dátami o 143 miliónoch zákazníkov bolo aj dvestotisíc čísel kreditných kariet. Keďže USA na rozdiel od Európy prechádzajú na čip na kartách len postupne, čísla boli na internete okamžite zneužiteľné a na čiernom trhu boli mimoriadne hodnotné.

27.09.2018, 18:48 | Martina Kláseková | Ján Záborský | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

V Európe o podobných únikoch počuť menej, to sa však môže od tohto roka zmeniť. Podľa smernice GDPR musia firmy oznámiť úniky osobných dát do troch dní, odkedy ich zistia. A hoci osobné dáta neznejú tak hrozivo, útočníci ich vedia zneužiť na získanie prístupu k rôznym službám, za ktoré zaplatí niekto iný. Najväčším lákadlom sú, samozrejme, bankové účty, ale útočníci nepohrdnú v zásade ničím.

Nástroje na najrôznejšie hacky sú relatívne ľahko dostupné a ich využívanie nevyžaduje také hlboké znalosti programovania, ako by sa z filmov zdalo. A hlavne: kto chce, kúpi si ich rovno aj s podporou od profesionálnych hackerov, ktorí útok ušijú na mieru podľa požiadaviek „zákazníka“. Dopátrať sa páchateľa je náročné, a tak pokusov o prienik do najrôznejších systémov pribúda. Komunikácia prebieha cez zašifrované kanály, platí sa v kryptomenách, takže digitálnych stôp ostáva málo.

Počet malvérových útokov (malvér je škodlivý kód, ktorý sa nenápadne dostane do počítača) každoročne stúpa zhruba o dvadsať percent, vlani ich už bolo takmer desať miliárd. Číslo znie hrozivo, no len malá časť útokov, najviac v jednotkách percent, skutočne niečo dosiahne. Aj preto robia hackeri takýto „kobercový nálet“: čím väčší počet infekcií, tým rastie počet úspešných útokov. Hlavným cieľom sú všadeprítomné, no zároveň najmenej zabezpečené výkonné počítače na svete: mobily.

Neprehliadnite

Mobil je diera

Za roky života s počítačmi sa ľudia naučili zopár vecí o bezpečnosti. Využívajú aspoň antivírus zadarmo či zabudovaný v operačnom systéme, minimálne v práci ich nútia zamykať počítače či pravidelne obmieňať vstupné heslá, niekde pridávajú aj ďalšie bezpečnostné prvky a ponúkajú tréningy. Firmy vedia, že v bezpečnosti sú používatelia najslabším článkom, a tak ho posilňujú.

Pri mobiloch 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Téma

Tagy peniaze, účty