Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Arogantná a bezočivá Lubyová potvrdila, že v tejto krajine nevládnu zákony

Obľúbenú tézu bývalého premiéra, že Slovensko nie je právny štát, opäť drasticky potvrdila naša štátna prax. Hoci podľa zákona, ktorý parlament schválil v septembri minulého roku, mali byť ústavy Slovenskej akadémie vied (SAV) od 1. júla 2018 transformované na verejné výskumné inštitúcie, z rozhodnutia ministerky školstva Martiny Lubyovej sa tak nestalo. Čím sa znovu potvrdilo, že v tejto krajine nevládnu zákony, ale ľudia výkonnej moci, a to aj proti nim. Stačí, ak v sebe nájdu dostatok arogancie, spupnosti či bezočivosti a ak ich v správnej chvíli podporí koaličná väčšina.

24.09.2018, 10:21 | Marián Leško | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 22

Založenie nie je vznik

V minulom roku poslanci národnej rady schválili návrh zákona, ktorý rezort školstva pripravil ešte pod vedením bývalého ministra Petra Plavčana. Tak ako sa v roku 2002 transformovali slovenské vysoké školy, mala sa konečne transformovať aj SAV i jej ústavy. Z príspevkových a rozpočtových organizácií sa mali stať verejné inštitúcie nielen s vlastnou právnou subjektivitou, ale aj vlastným majetkom.

O tom, že sa tento krok odkladal úplne bezdôvodne, svedčí skutočnosť, že v českom prostredí k nemu došlo už v roku 2005 a dnes tento model nik nespochybňuje.

Neprehliadnite

Keď sa zákon o transformácii SAV stal platný a účinný, tak by v právnom štáte, v ktorom platí princíp právnej istoty, premena váženej a významnej vedeckej inštitúcie už bola nezastaviteľná. Ale ako sa ukázalo, ministerka M. Lubyová s podporou koaličnej väčšiny túto transformáciu svojvoľne zastavila. Stalo sa tak za cenu brutálneho porušenia zákona, ktoré sprevádzali mnohé lživé a zavádzajúce vyhlásenia členky vlády, nominantky SNS.

Ako skonštatoval poslanec Miroslav Beblavý (Spolu – občianska demokracia), „bol to osobný projekt pani ministerky a ona sa doň vložila s osobnou vášňou a vervou“. Zneužila pri tom 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 22

Rubrika Ekonomika

Tagy Martina Lubyová, SAV