Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tajomstvo Kočnerovho biznisu: robil, čo iní nemohli

Kontroverzný podnikateľ Marián Kočner robil neštandardné obchody a užíval pritom výhody, ktoré bežní podnikatelia nemajú. Darilo sa mu tu roky aj vďaka zhovievavosti kontrolných orgánov, ktoré jeho aktivity mali preverovať. Tie často nevyšetrovali pre nezrovnalosti jeho, ale jeho obchodných protivníkov. Potvrdzuje to aj ďalší menej známy prípad firmy Gatex.

20.09.2018, 08:59 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Datuje sa ešte do roku 2006 a padlo v ňom viacero trestných oznámení. M. Kočnera však v tejto kauze obvinili len vlani. Hlavnú úlohu v prípade majú nehnuteľnosti v lukratívnej lokalite Pezinka a pohľadávky, ktoré sú akoby Kočnerovým biznisovým nástrojom.

Prípad sa pokúsila zrekonštruovať na základe policajných dokumentov a informácií od dotknutých osôb Nadácia Zastavme korupciu spolu s TRENDOM.

Kočnerova eseročka

Eseročka Gatex vznikla začiatkom deväťdesiatych rokov a od jej vzniku mal na ňu vplyv M. Kočner. V roku 2006, keď už bol on sám jej konateľom a majiteľom, dokonca presunul sídlo firmy na bratislavskú adresu na Kolibe, kde si on sám v súčasnosti uvádza trvalý pobyt. Firma tam sídli doteraz, aj keď ju koncom roka 2006 M. Kočner predal svojej bývalej účtovníčke Simone Mojžišovej. No tesne pred predajom ešte stihol urobiť pár významných bankových prevodov.

Neprehliadnite

Podľa policajných dokumentov, ktorými vlani krajská polícia v Bratislave obvinila podnikateľa, si Gatex pár dní pred predajom vzal veľký bankový úver. Išlo o 25 miliónov vtedy ešte slovenských korún, pričom účelom úveru bola kúpa a rekonštrukcia nehnuteľnosti. Cieľom bola kúpa nehnuteľností v lukratívnej lokalite Kučišdorfská dolina pri Pezinku.

Deň po pripísaní peňazí z úveru na firemný účet previedol M. Kočner podľa policajného uznesenia 16 miliónov korún na účet predávajúceho Adolfa Gyuríka s vysvetlením, „že mu práve uhradil kúpnu cenu za nehnuteľnosti“. Písal sa 8. november 2006. A. Gyurík však Kočnerovi oznámil, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Ekonomika

Tagy Marian Kočner