Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Monštrum z ľadového oceána je top pochúťka a rarita. V Bratislave ju majú

23.09.2018, 06:09 | Jarmila Horváthová | © 2018 News and Media Holding

Hovoria mu aj morské monštrum, a keď sa pozriete na rozmery kapitálnych kúskov, je to prívlastok oprávnený – rozpätie klepiet môže mať aj dva metre a jedinec vážiť 15 kilogramov, aj keď väčšina je predsa len menších. Reč je o Alaskan King Crabs či kamčatských alebo kráľovských kraboch, ako ich tiež nazývajú. Za chaos v termínoch môžu teritóriá ich pôvodného výskytu – pôvodná domovina týchto živočíchov je na severe Tichého oceána, v Beringovom mori, v páse, ktorý zasahuje Aljašku aj Kamčatku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Nie sú to však jediné lokality, kde sa tento tvor vyskytuje, aj keď tá ďalšia sa v názve nespomína. Z Kamčatky ho Rusi v 30. a neskôr na začiatku v 60. rokov pokusne vypustili do Barentsovho mora pri Murmansku, aby zvýšili produkciu krabieho mäsa.

Hovorí sa tiež o tom, že hlavný dôvod, prečo Rusi tieto kraby preniesli z Kamčatky a Beringovho mora do Európy a Barentsovho mora, je ten, že kamčatské kraby boli obľúbenou pochúťkou sovietskej generality. Tá chcela, aby mala zdroje lahodného mäsa viac poruke, keďže z Murmanska je do Moskvy výrazne bližšie ako z Kamčatky.

Experiment s prenesením sa ukázal ako veľmi vydarený, teda vydarený podľa uhla pohľadu. Keďže ide o opancierovaného živočícha mohutných rozmerov, nemá v mori prirodzených nepriateľov a v Európe sa mu začalo veľmi dariť. Od ruských brehov sa rozšíril až k brehom Nórska.

Prvé kamčatské kraby tu našli v roku 1977 a odvtedy sa premnožili a Nóri z nich majú ťažkú hlavu. Dokonca ich nazývajú aj Stalinove kraby pre ich ničivú silu.

Zdroj: Jarmila Horváthová

Na jednej strane sú tieto morské monštrá výborným obchodným artiklom. Na druhej tým, že konzumujú všetko, čo im príde do cesty, ohrozujú rybolov.

Podľa niektorých zdrojov v oblastiach severného Nórska, kde sa tento krab premnožil, zmizlo až 80 percent iných živočíšnych druhov.

Neprehliadnite

No že by invázia kamčatských krabov pokračovala ďalej na juh, nie je veľmi pravdepodobné, pretože 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.