Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát kultúrnych ľudí nepotrebuje. Namiesto umenia im dáva len chlieb a zábavu

29.09.2018, 13:50 | Peter Scherhaufer | © 2018 News and Media Holding

Názor | Veľa ľudí nedokáže vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Majú strach. Môže za tým byť aj slabá rozhľadenosť či nízka empatia k okoliu. Vidíme to aj pri umení. V lepšom prípade ho ľudia berú iba ako zábavu. V horšom ho do svojho života ani nevpustia. Akoby sa báli, že od nich vyžaduje priveľa premýšľania.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Tagy

Názory

Peter Scherhaufer-200x300

Vkusu masového publika sa niekedy prispôsobujú aj umelci. A sú i takí, čo chcú diváka len šokovať. Oba tábory majú právo na existenciu, ale umenie môže byť i cestou k poznaniu. Aj k zmene. Človeka i spoločnosti.

A nie je na tom nič zvrátené, ak ho financuje aj štát. Hoci slovo podvýživa tu znie celkom trefne.

V Nitre sa začal 27. ročník medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Je to priestor pre divadlo, ktoré hryzie svedomie, nastavuje zrkadlo, reflektuje minulosť. Témy a formy, ktoré idú na dreň. Niečo, čo naše bežné divadlá nerobia.

Neprehliadnite

Libanonsko-nemecký umelec prinesie na festival inscenovanú prednášku o etike zabíjania. Slovenské alternatívne divadlá zase príbeh o bolestivej emigrácii z Rakúsko-Uhorska alebo tanec spojený s filozofickými úvahami o civilizácii.

Palestínsky performer sa predstaví kúskom, ktorý je vždy len pre jedného diváka. Ten počúva cez slúchadlá pieseň o utečenkyni zo Sýrie a performer mu na ruku atramentom tetuje obrázok. Pieseň sa dotýka duše, umelec tela.

Aký to má zmysel? Taký, že sa 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Tagy Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.