Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Parlamentá väčšina porušuje zákon o tvorbe právnych predpisov preto, lebo môže

Hneď po začiatku jesennej parlamentnej sezóny sa do článkov novinárov dostali zmienky o tom, že Národnú radu SR opäť „zaplavili koaličné prílepky“. V poslaneckom slangu má slovo „prílepok“ jasný a konkrétny obsah.

02.10.2018, 12:44 | Marián Leško | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Keď sa k pôvodnému a hlavnému návrhu nejakého zákona, ktorý je riadne prerokovávaný, na poslednú chvíľu v druhom parlamentnom čítaní „prilepí“ taký pozmeňovací návrh, ktorý mení celkom iný zákon, a poslanci to schvália, tak výsledkom tejto legislatívnej – s prepáčením – práce je práve prílepok.

Poslanci vládnej väčšiny predminulý týždeň len za jediný deň schválili tri také prílepky. Všetko nasvedčuje tomu, že parlamentný nikdy sa nekončiaci príbeh prílepkov práve píše novú, čerstvú a obludnú kapitolu.

Stručné dejiny prílepkov

Faktom je, že po zmene rokovacieho poriadku národnej rady v roku 1996, ktorým sa zaviedli tri parlamentné čítania legislatívnych návrhov, každá parlamentná väčšina zneužívala prílepky na dosahovanie svojich zákonodarných a politických cieľov. Robili to aj parlamentné väčšiny podporujúce prvý i druhý kabinet Mikuláša Dzurindu. Pamätný je napríklad spôsob, akým sa prijímali reformné zákony v zdravotníctve v roku 2004.

Okrem toho, že sa vtedy novelizoval zákon, ktorý ešte nebol účinný, ale ani platný, pretože ešte nebol ani vyhlásený v Zbierke zákonov, tak sa doň dostali aj tri prílepky. Pozmeňovacími návrhmi sa menil zákon o správe majetku štátu, zákon o zákaze exekúcií štátnych zariadení i zákon o exekučnom poriadku. Udialo sa tak s odôvodnením, že ide o mimoriadnu situáciu, ktorá si žiada mimoriadny prístup.

Lenže takéto prístupy sa neskôr uplatňovali aj v situáciách, ktoré neboli ničím výnimočné. Len si nimi vládna i koaličná väčšina uľahčovali život.

V roku 2008 svitla istá nádej na zmenu, lebo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Politika