Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako konkurovať zahraničným koncernom? Stavbári z Nitry to vedia aj bez štátnej pomoci

Zakladateľ nitrianskej rodinnej firmy Dynamik Holding Vladimír Vikor starší je hrdý na tri veci. Že nikdy nič nesprivatizoval, aj keď začal podnikať hneď po zmene režimu. Že jeho spoločnosť vyrástla na jeden z desiatich najväčších podnikov pozemných stavieb bez štátnych zákaziek. A napokon, že sa mu úspešne podarilo odovzdať riadenie podniku novej generácii.

09.10.2018, 19:24 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Dynamik sa od začiatku zameriaval na súkromné projekty, ktoré firmu naučili pracovať efektívne, strážiť si náklady a termíny, pretože každá chyba stojí pri súkromných investoroch veľké peniaze. V. Vikor starší investoval všetky zarobené peniaze späť do firmy a postupne rozširoval biznis o ďalšie segmenty, aby dosiahol čo najväčšiu sebestačnosť.

Tohto prístupu sa držia aj jeho dvaja synovia Vladimír mladší a Dušan, ktorí po otcovi prebrali riadenie firmy. Kým Vladimír sa stal generálnym riaditeľom holdingu, Dušan má na starosti dopravu a logistiku.

Začínali od piky

Vo firme pôsobia už viac ako pätnásť rokov, no do vedenia sa dostali postupne až pred ôsmimi rokmi. Obaja predtým museli prejsť jednotlivými pozíciami a oddeleniami vo firme, keď im otec postupne zveroval zodpovednosť za konkrétne projekty a divízie.

„Chcel som, aby začínali úplne odspodu a vlastnými silami si vybudovali pozíciu v podniku. Ak by som z nich rovno spravil šéfov, nemuselo by to fungovať. Samozrejme, stále som im bol k dispozícii, ak potrebovali poradiť,“ vysvetľuje V. Vikor starší.

Neprehliadnite

Celý proces zaúčania tak trval až desať rokov, počas ktorého synovia pracovali po boku otca. Rozdelenie kompetencií medzi nimi bolo prirodzené. Dušana od malička zaujímali autá a stavebné stroje. Vladimír zase ovládal cudzie jazyky a chodieval preto s otcom na stretnutia s investormi ako tlmočník. Obaja navyše vyštudovali školy so zameraním na stavebníctvo, čím nadviazali na rodinnú tradíciu Vikorovcov.

Samotný proces odovzdania riadenia podniku prebehol podľa V. Vikora staršieho prirodzene. „Približne pred ôsmimi rokmi prišiel ten čas, keď som si povedal , že je načase sa stiahnuť. Videl som, čo v synoch je, a dôveroval som im, keďže prešli mojou výchovou vo firme, ako aj doma,“ vraví. Aj tak to však preňho nebolo jednoduché a ešte približne dva roky po odovzdaní kompetencií bol vo firme aktívny, aby mal prehľad o fungovaní podniku a zároveň mohol odovzdať aj osobné kontakty.

Potom si však uvedomil, že Dynamik nemôže mať dvoch šéfov. Hľadal preto možnosť, kde by sa mohol aj naďalej realizovať. Ako vášnivý poľovník sa rozhodol založiť pri Žarnovici Zveropark, kde môžu návštevníci vidieť takmer tridsať druhov zvierat vrátane losov.

Spoločnosť Dynamik Holding realizuje aj výstavbu novej rezidenčnej štvrte Slnečnice v bratislavskej Petržalke.Zdroj: Dynamik

Hlavné slovo pri investíciách

V. Vikor mladší mal v čase, keď prevzal vedenie podniku, len 28 rokov a určité pochybnosti, či zvládne riadenie firmy. Dôvera z otcovej strany mu však pomohla a celý proces aj vďaka jeho prítomnosti prebehol hladko. Dnes, keď vidí, ako sa generačná výmena v niektorých firmách jeho známych naťahuje a zakladatelia majú problém pustiť svoje deti ku kormidlu, oceňuje otcov prístup. „Keď sa rozhodol, že nám firmu odovzdá, tak to aj skutočne spravil. Zveril nám zodpovednosť, ale zároveň očakával výsledky a spätnú väzbu,“ ozrejmuje V. Vikor mladší.

Aj keď má dnes ich otec už len poradenskú funkciu a vo firme sa vyskytuje len pár dní v týždni, naďalej zostáva predsedom predstavenstva. A ako stopercentný majiteľ firmy si ponechal aj hlavné slovo pri investíciách Dynamik Holdingu v developmente. Nesnaží sa však svoj názor pretláčať nasilu, stavia skôr na svoje skúsenosti.

Vo firme sa nesnažíme rozhodovať emotívne, ale racionálne si veci vydiskutovať 

Pri každom projekte sa všetci traja snažia nájsť kompromis. „Spoločne zvážime celý projekt, jeho lokalitu, rozpočet a potenciál. Viem synom povedať, čo od toho môžu očakávať. Ekonomiku vie napočítať každý, ale skúsenosti sú niečo iné,“ objasňuje V. Vikor starší dôvody, prečo si nechal túto kompetenciu.

Tú už v jednom prípade aj využil, keď sa so synom Vladimírom nezhodli v názore na realizáciu jedného projektu, ktorý navrhol. „Otec ako majiteľ a predseda predstavenstva rozhodol, že do toho nejdeme, a ja som to rešpektoval. Snažíme sa nerozhodovať emotívne, ale racionálne si veci vydiskutovať. Pokiaľ však ide o stavebné zákazky, tam sme v rozhodovaní plne autonómni,“ dopĺňa V. Vikor mladší.

Rodinný aspekt firmy sa podľa neho odráža aj v jednoduchšej organizačnej štruktúre podniku, keď sa ako majitelia priamo podieľajú aj na riadení. Každú zákazku podrobne poznajú, čo im umožňuje rýchlo reagovať a realizovať zmeny.

Nevýhodou podľa generálneho riaditeľa Dynamik Holdingu je zase to, že si viaceré procesy, ako je systém odmeňovania, reportovania či technologické postupy, musia vymyslieť a nastaviť sami. Nadnárodné stavebné koncerny, s ktorými dnes súperia o zákazky, dostávajú tieto procesy už hotové zo svojich centrál. Stavebná spoločnosť preto spolupracuje s poradcami a konzultantmi.

Ako hospodári Dynamik Holding
(mil. €, konsolidované údaje)
Ako hospodári Dynamik Holding
PRAMEŇ: Dynamik Holding

Silný v priemysle

Dynamik Holding pritom prešiel od svojho vzniku v roku 1990 radikálnymi zmenami. V. Vikor začínal podnikať na živnosť len so starou škodovkou, prívesným vozíkom a s pár ľuďmi, s ktorými robil najmä menšie zákazky v nitrianskom regióne. Už o dva roky však v Nitre otvoril prvý obchod so stavebným materiálom. V roku 1994 pribudla vlastná betonáreň a postupne sa rozširoval aj vozový park. Podnik pridával ďalšie prevádzky v iných mestách, rozširoval sa záber aktivít a rástol aj objem zákaziek v stavebníctve, keďže socialistické podniky postupne krachovali a uvoľnili tak Dynamiku priestor na trhu.

V roku 2005 preto padlo rozhodnutie pretransformovať firmu na holding so štyrmi divíziami. Prvá sa zameriava na kľúčovú stavebnú činnosť, ďalšia má pod sebou obchody so stavebninami a predaj transportbetónu, tretia sa zameriava na správu vozidiel a stavebných mechanizmov a po prelome milénia pribudli aj developerské aktivity.

„Mojím zámerom bolo vždy pokryť celý výrobný reťazec od vlastných stavebnín, stavebných materiálov, dopravy, výroby, ľudí až po development. Transformácia do holdingovej štruktúry súvisela hlavne s tým, aby sme vedeli pričleniť náklady, výnosy a zodpovednosť v rámci jednotlivých dcérskych firiem,“ hovorí V. Vikor starší.

Kľúčovou zákazkou, ktorá Dynamik Holding posunula do prvej ligy v stavebníctve, bola výstavba haly pre dodávateľa interiérových dielcov pre automobilový priemysel Visteon Interiors Slovakia v nitrianskom priemyselnom parku pred trinástimi rokmi. Kým dovtedy firma robila najmä menšie zákazky, tu musela za šesť mesiacov postaviť komplet novú výrobnú halu, s čím nemala skúsenosti.

Vďaka úspešnému zvládnutiu tohto projektu získal Dynamik Holding dôležitú referenciu, ktorá mu pomohla dostať sa k ďalším zákazkám v priemysle. Spoločnosť napríklad postavila nový závod španielskej hutníckej firmy SKC foundry v Štúrove, realizovala expanziu Pečivární Sereď či stavala niektoré objekty pre nitriansky závod automobilky Jaguar Land Rover. Dôležitou referenciou je aj výstavba novej rezidenčnej štvrte Slnečnice v bratislavskej Petržalke.

Dynamik Holding sa vďaka tomu stal rovnocenným partnerom nadnárodných koncernov, keď patrí do prvej dvadsiatky najväčších stavebných spoločností. V prípade pozemných stavieb dokonca do prvej desiatky.

Zdroj: TREND.sk

Stratové zákazky nechcú

Viac ako 95 percent tržieb spoločnosti pritom pochádza od súkromných investorov. „Nikdy som neinklinoval k štátnej správe, a preto som s nimi ani nechcel robiť. Úradníci podľa mňa len hľadajú kľučky, ako nesplniť svoje záväzky, nie ako pomôcť. Vedel som, že pri štátnych zákazkách sa ide do extrému, hovorí sa o úplatkoch. To je niečo, čo som nikdy nerobil a nikdy nebudem a nedovolím to ani mojim synom,“ tvrdí V. Vikor starší.

Súkromný sektor navyše Dynamik Holding vytrénoval k časovej aj nákladovej efektivite, čo dáva firme možnosť technicky rásť, keďže tlak na ceny je u privátnych investorov obrovský. „Vidíme okolo seba firmy, ktoré sú závislé od štátnych zákaziek. Nie je tam taký veľký tlak na termín, efektivitu, kvalitu. Potom tieto spoločnosti spohodlnejú a ťažko sa už môžu uplatniť v súkromnom sektore,“ objasňuje V. Vikor mladší.

Na rozdiel od iných stavebných firiem Dynamik Hodling nejde do stratových zákaziek aj s ohľadom na svojich subdodávateľov, aby ich vždy dokázal vyplatiť načas. Aj preto firma vlani zaznamenala medziročný pokles konsolidovaných tržieb o viac ako tretinu na 25 miliónov eur. Odmietla totiž zákazky, kde investori nechceli reflektovať na rast mzdových nákladov, ako aj cien materiálov. Napriek nižším výkonom však jej konsolidovaný čistý zisk stúpol o necelé štyri percentá na 1,1 milióna eur.

„Vlani sme takto niekoľko zákaziek odmietli alebo sme neuspeli v tendroch, lebo sme trvali na našej cene, ktorá by nám pokryla náklady a dosiahli by sme zároveň primeraný zisk. Niektorí investori to neakceptovali. Našli sa stavebné firmy, ktoré do toho napriek tomu išli a tvrdo na to doplatili,“ opisuje situáciu na trhu V. Vikor mladší.

Tento rok sa situácia otočila, investori už boli ochotní akceptovať zvyšovanie cien a firma preto dokázala naplno vyťažiť svoje kapacity. Dynamik Holding očakáva rekordný nárast konsolidovaných tržieb na viac ako 40 miliónov eur a budúci rok by mal byť dokonca ešte lepší. „Do budúcnosti sa chceme podieľať na čoraz náročnejších a väčších projektoch, viac rozvíjať development a dostať sa do prvej desiatky najväčších stavebných firiem na Slovensku,“ zhŕňa plány Dynamik Holdingu V. Vikor mladší. 

Spoločnosť Dynamik Holding realizuje aj výstavbu novej rezidenčnej štvrte Slnečnice v bratislavskej Petržalke.Zdroj: Dynamik

Smerom k vlastným projektom

Dynamik Holding sa začal developmentu venovať po prelome milénia, keď v Nitre postavil vlastný rezidenčný projekt. Nasledovali ďalšie bytové domy, administratívna budova v Nitre, kde má dnes firma sídlo, ako aj priemyselné nehnuteľnosti. Po kríze spred dekády nastal útlm v tejto divízii a naplno sa rozbieha práve posledných pár rokov. „Pripravujeme menší rezidenčný projekt v Bratislave, kde sme aktuálne v štádiu získavania územného rozhodnutia,“ hovorí V. Vikor mladší.

Niektoré developerské projekty realizuje Dynamik samostatne, na iných, vrátane toho bratislavského, spolupracuje s belgickými partnermi pod hlavičkou spoločnosti Besico, kde držia Nitrania polovičný podiel.

V segmente priemyselných nehnuteľností Dynamik pripravuje výstavbu hál v Nitre a v Martine. „Sú to naše projekty, pre ktoré máme zabezpečené pozemky a finalizujeme rokovania s nájomcami. Investujeme zatiaľ do projektovej činnosti a do získavania povolení, ale nebudeme stavať špekulatívne. Chceme to mať hlavne pripravené,“ dodáva V. Vikor mladší.

Odborná spolupráca na seriáli Rodinné firmy:

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 39/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy Dynamik Holding, Rodinné firmy