Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Darina Kárová: Neviem, či Divadelnú Nitru môžem niekomu zveriť. Loďka nie je stabilná

30.09.2018, 13:01 | Peter Scherhaufer | © 2018 News and Media Holding

Medzinárodný festival Divadelná Nitra slávi tento rok dvadsaťsedem rokov. Jeho riaditeľka Darina Kárová, ktorá ho spoluzakladala, pri ňom stojí už od jeho začiatku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Jej energia, temperament, ale najmä odhodlanie a zanietenosť sú priam nákazlivé. Na veci verejné má navyše jasný názor. Aj preto má prehliadka slovenských a európskych inscenácií v Nitre často pečať spoločensky angažovaného divadla. Tohtoročný festival ponúkne v hlavnom programe trinásť inscenácií, ale aj množstvo akcií sprievodného programu. Koná sa od piatka 28. septembra do stredy 3. októbra. Jeho epicentrom je Divadlo Andreja Bagara v Nitre.

Čo vás na festivale po toľkých rokoch baví najviac?

Možno sa to už prevážilo na stranu „nebaví“. Nebaví ma čoraz úmornejším spôsobom zháňať peniaze či nespávať pre schodok v rozpočte. A najmä ma nebaví donekonečna vysvetľovať Fondu na podporu umenia, mestu Nitra, kraju aj divadelníkom, prečo je festival dôležitý pre našu krajinu a koľko potrebuje financií, aby obhájil svoj kredit a mohol sa rozvíjať. Na druhej strane ma tieto prekážky provokujú, aby som to nevzdala, veď existuje toľko skvelých diel, ktoré by sme mohli prezentovať.

Festival ponúka aj náročnejšie divadlo. Netradičné, plné inšpirácie, provokatívne. Ako by ste presvedčili bežného diváka, ktorý nerád premýšľa, aby festival navštívil?

Je veľmi dôležité, že niekto vôbec chodí do divadla. Ale obávam sa, že ak tam chodí z „wellness“ pohnútok, nepresvedčíme ho, aby premýšľal. Slovenský divák je ostražitá bytosť, hneď vycíti nebezpečenstvo v podobe ťažšej témy, vážnejšieho žánru alebo nejakého posolstva. Nebodaj ešte predstavenie v cudzom jazyku s neznámymi hercami. V Nemecku musí mať každá kultúrna inštitúcia program vzdelávania a práce s publikom – inak nedostane peniaze z verejných zdrojov. Práca s publikom má na Západe 40-ročnú tradíciu, no na Slovensku sa ešte len rozbieha. Chceli by sme získať premýšľajúcich ľudí schopných obetovať svoje mentálne pohodlie. Preto dávame každému ročníku tému, organizujeme diskusie s osobnosťami rôznych profesií, realizujeme neformálne vzdelávanie a rozvíjame dobrovoľníctvo.

Darina KárováZdroj: Miroslava Spodniaková

Dokáže angažované divadlo meniť spoločnosť?

Verím, že áno. A veria tomu aj mnohí tvorcovia – stačí si pozrieť koncepciu niektorých nemeckých alebo poľských scén. Divadlo bolo vždy miestom intenzívneho kontaktu a zdieľania ideí. Lenže musí to napomáhať aj klíma v spoločnosti, nastavenie hodnotového systému, niečo ako spoločenská dohoda, že umenie a kultúra sú integrálnou súčasťou života človeka. To sa potom odrazí aj na koncepciách štátu vrátane stratégií kultúry a systému vzdelávania. Tam sú stále veľké deficity. V prvom rade však treba od divadla a od umenia vôbec vyžadovať nejaký obsah.

Festival má i množstvo sprievodných podujatí, diskusií či workshopov. Aj ony budú reagovať na pálčivé témy dneška. Hovorí sa na Slovensku o problémoch dostatočne? A koná sa?

Hovorí, ale nekoná. Najmä v posledných mesiacoch sa 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy Divadelná Nitra

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.