Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ropa zdražela, no chémii to vysoké zisky nezobralo

Slovenský chemický priemysel sa naďalej kúpe vo vysokých ziskoch. I keď vlaňajšie zdraženie ropy mu z nich predsa len niečo zobralo. Naďalej platí aj to, že najziskovejším slovenským chemickým biznisom je výroba pneumatík, ktorej vládne z Púchova nemecký Continental. Niekdajší líder ziskovosti – bratislavská rafinéria Slovnaft v rukách maďarského MOL-u – síce tiež zarába slušne, no gumárne ho predbehli. Niektoré menšie slovenské chemické biznisy o svoju istejšiu budúcnosť ešte len bojujú. Hlavne výroba liekov a syntetických vlákien.

26.09.2018, 09:13 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Mierne podlezený rekord

Po predvlaňajšom rekordnom zisku slovenskej chémie na úrovni 630 miliónov eur sa celý vlaňajšok čakalo, ako ho zredukuje rozbehnuté zdražovanie ropy. Tá je totiž jednou zo základných surovín celého chemického priemyslu. Vlani sa priemerná cena ropy medziročne naozaj posunula zo 40 až na skoro 55 USD za barel. A rast cien pokračuje aj v tomto roku.

Napokon sa vlaňajší zisk slovenskej chémie zásadne nezredukoval. Po medziročnom zvýšení celkových tržieb z drahšej ropy 9,1 až na skoro 10 miliárd eur profit odvetvia klesol len na 516 miliónov eur. Napriek tomu chémia dosiahla tretí najvyšší zisk vo svojej histórii.

Udržanie ziskov bolo výsledkom toho, že celosvetová ekonomika ďalej rastie, a tak sa aj jej dopyt po chemických produktoch zvyšuje. Veď aj najväčší podnik domácej chémie Slovnaft vlani svoj zisk dokonca mierne zvýšil o dva milióny eur na celkovo 169 miliónov eur. Ropu mal síce drahšiu, no na domácom trhu predal o jedno percento viac palív a na zahraničné trhy umiestnil o päť percent viac palív. Úspešný bol aj so svojimi doplnkovými plastmi. Ich predaj zdvihol o 12 percent. Marže po zdražení ropy mali síce chemici nižšie, ale zarábali na vyššom dopyte.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v priemysle

Diskusia (0 reakcií)