Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vzali ma do Brna, študujem v Bratislave. Preboha, prečo?

29.09.2018, 16:40 | Matej Horňák

Vybrať si vysokú školu je náročný proces. Mal som to šťastie, že som v maturitnom ročníku poznal odbor, ktorý chcem študovať – ekonómia. Otázkou však stále bolo, ktorú univerzitu si vybrať. V časoch, keď všetko živé dvíha kotvy a odchádza aspoň do Česka, som sa rozhodol ostať na Slovensku.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Použi rozum

Preboha, prečo? znelo z úst mojich známych, keď som povedal, že po prijatí na univerzitu v Bratislave aj Brne som sa rozhodol pre Bratislavu. Práve v tejto situácii, keď sa mnohým rozšíria zreničky a rozbúcha srdce, som sa rozhodol nelámať palicu nad slovenským školstvom.

Ak je však niekto stále taký naivný, ako som bol ja, a myslí si, že na univerzite sa už veci budú točiť len okolo zvoleného odboru, je dobré zobudiť sa zo sna veľmi rýchlo. V mnohých situáciách treba zatnúť zuby a vydržať výstrelky našich vysokých škôl.

Väčšina odborov však každému študentovi poskytuje celkom slušné množstvo voľného času, ktoré aspoň pri malej snahe dokáže stráviť mimo krčiem a postele. Je dobrým zvykom napríklad u nás na EU, že v piatky sú študenti úplne free.

Je normálne, že začiatok na novej škole si každý z nás vyhradil len na štúdium a žiadne iné aktivity neriešil. Po pár týždňoch však prichádza čas, keď cítiš, že si zabehnutý (aj keď musím priznať, že niektorí sa zabiehali jeden-dva roky), a tvoja peňaženka zasa cíti, že by to už chcelo nejakú finančnú injekciu.

Jasné, že si vysokú školu a študentský život treba poriadne užiť. Dobre však poznáme, že naše univerzity a firmy nie sú celkom zohranou dvojkou, a preto sa musíme oveľa viac snažiť, aby sme z toho času vyťažili maximum aj z hľadiska práce a kariéry.

Veľa ľudí tvrdí, že na Slovensku nič nie je, nič tu nefunguje, jednoducho „skapal tu pes“. Musím priznať, že s týmto pocitom som niekoľko prvých dní prežíval aj ja – Bratislava predsa len nie je Paríž, Viedeň ani Barcelona, prednášky tiež neboli práve komédiou, a tak moja mienka pomaly upadala.

Prišiel však čas, keď som sa aktívne pustil do hľadania odpovede na otázku, čo tu budem robiť. Začal som hľadať inzeráty, firmy, hodiny som googloval, čo by bolo zaujímavé. A pomaly som sa do toho dostal.

Odpoveď teda znie – neskapal tu pes. Ani na tom našom Slovensku. No myslieť si, že príležitosti prídu samy, je hlúposť. Možno by len táto otázka mala znieť – kde je ten pes zakopaný? Priniesla by iste zaujímavejšie odpovede.

Matej Horňák,
poslucháč Ekonomickej univerzity v Bratislave

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 39/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.