Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Do roku 2030 s ťažbou uhlia neskončíme

Napriek tomu, že politici deklarujú začatie útlmu banskej činnosti na hornej Nitre, je predseda Dozornej rady Hornonitrianskych baní Prievidza Rastislav Januščák presvedčený o tom, že im štát odklepne ťažbu v novom ťažobnom úseku. Mali by v ňom začať ťažiť v roku 2023, teda presne vtedy, keď by mal padnúť dôvod na dotovanie ťažby uhlia.

31.01.2018, 21:01 | Katarína Ragáčová | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Koncom minulého roka sa minister hospodárstva Peter Žiga vyjadril, že by sa bane mohli začať zatvárať po roku 2022, 2023.

Neznamená to koniec baníctva na Slovensku. Ide len o začiatok útlmu v rámci Európskej únie, kde sa uhlie ťaží v 41 uhoľných regiónoch. Zámerom je postupne znižovať objem ťažby v členských štátoch Únie a preorientovať banícke regióny na iné aktivity. Do pilotného projektu transformácie majú byť zapojené tri krajiny: Poľsko, Grécko a Slovensko.

Rastislav JanuščákZdroj: Miroslava Spodniaková

Koľko rokov by mohol trvať úplný útlm?

Únia sa zhoduje v tom, že ide o dlhodobý proces, zasahujúci neraz až dve generácie. Je potrebné povedať, že rozhodnutie o štandardnej prevádzke do roku 2030 zatiaľ zmenené nebolo. Zodpovedá to ťažobnej spôsobilosti a perspektívam Hornonitrianskych baní Prievidza. O postupnom zatváraní, to znamená už nerozširovaní ťažby, sa môžeme rádovo baviť o čase do roku 2030 až 2035. V minulom roku sme vyťažili posledné tony uhlia z bane Cigeľ. Neznamená to však, že sme túto baňu zatvorili. Dnes tu prebiehajú revitalizačné práce s predpokladom trvania tri až štyri roky.

Aké revitalizačné práce sa robia?

Úprava podzemia tak, aby sme pripravili bezpečné opustenie banských priestorov. Zároveň pripravujeme areál bane na nové využitie.

Neprehliadnite

Napríklad?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy bane, Hornonitrianske bane Prievidza