Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hotely, kde deti nie sú vítané: šťastní sú hostia i hotelieri

28.01.2018, 09:48 | Jarmila Horváthová | © 2018 News and Media Holding

Deti, všade samé deti. Kto sa vyberie víkendovať do hotela alebo sem ide cez niektoré z prázdnin, tento trend určte zachytil. Hotelové reštaurácie, wellness, lobby sú plné detskej vravy. Ale aj kriku alebo plaču.

 • Tlačiť
 • 22

Rubrika

Enjoy

Tagy

deti, hotely

To isté sa dá povedať o reštauráciách a kaviarňach. Cestovať s deťmi, aj úplne maličkými, a tráviť čas mimo múrov svojho bytu či domu je trend. Respektíve množstvo rodín, ktoré tak robia, je oveľa väčšie ako pred 10 – 15 rokmi.

Hotely a reštaurácie na to reagovali a reagujú zriaďovaním herní a detských kútikov, všemožných atrakcií pre deti všetkých vekových kategórií, angažovaním animačných tímov a tvorbou programov, ktoré deťom pobyt v hoteli spestria.

Prezydent Medical & SPA Wellness v KryniciZdroj: Prezydent Medical & SPA Wellness

Ale ako každý trend, aj tento vyvolal protireakciu. Lebo tak ako rastie počet ľudí, ktorí cestujú s deťmi, rastie aj počet tých, ktorí, ak sa vyberú niekam oddýchnuť si mimo domova, po ich prítomnosti pri vedľajšom stole alebo ležadle pri hotelovom bazéne netúžia. V zahraničí tak už dávnejšie začali vznikať hotely označené jednoznačne Adults Only alebo No Kids Hotel. Vstup do nich majú len hostia, ktorí si so sebou neprivedú svoje ratolesti. Niekde sa vymedzujú voči malým hosťom do 12 rokov či až 16.

Neprehliadnite

Začiatky v Karibiku

Trend sa začal ešte začiatkom tohto tisícročia v Karibiku, ale pomerne rýchlo sa rozšíril aj do Európy. V susednom Rakúsku napríklad zriadili prvý hotel, kde majú prístup len hostia od istého veku, ešte v roku 2005, v Nemecku o rok neskôr. Vyvolalo to vtedy búrlivé reakcie, veľkú medializáciu a rozhodne nie pozitívnu. No v súčasnosti sú po celom svete takých hotelov už stovky. Napríklad portál urlaub-ohne-kinder.info ich má v portfóliu takmer 800.

Keď zriadili pred časom prvý No Kids Hotel v Poľsku, v mestečku Krynica, tiež sa ocitol vo všetkých médiách, televízne štáby si tu doslova podávali kľučky.

Prezydent Medical & SPA Wellness v KryniciZdroj: Prezydent Medical & SPA Wellness

Jeho riaditeľ Mariusz Domanus s odstupom času spomína, že v tomto prípade zafungovalo, že aj negatívna reklama je reklama. Správy o tom, že existuje hotel, kde sa môžu ubytovať len dospelí, sa dostali aj k tej klientele, pre ktorú je toto zariadenie určené.

„Sami by sme si takú reklamu na celoštátnej úrovni nikdy nemohli dovoliť,“ spomína s úsmevom riaditeľ hotela Prezydent Medical & SPA Wellness v Krynici.

Od konca decembra má poľský hotel prvého následovníka aj na Slovensku – vo Vysokých Tatrách a to Hotel Lesná v Starej Lesnej. Aj keď – ten označenie Adults Only alebo No Kids nemá.

Hotel LesnáZdroj: Hotel Lesná

Diskriminácia?

Diskriminujú hotely, ktoré sa špecializujú len na dospelú klientelu, ostatných hostí, alebo nie? Existuje síce základná európska legislatíva, ale jej výklady sú rôzne. Na Slovensku nemožno nikoho diskriminovať na základe veku ani pri hotelovom ubytovaní. Preto tu koncept Adult Only, ako ho poznáme zo zahraničia, nie je možný. V Rakúsku a Nemecku antidiskriminačnú legislatívu až tak striktne neberú

Tam sú hotely, reštaurácie či organizátori zájazdov posudzovaní ako podnikateľské subjekty, ktoré majú právo rozhodnúť sa, na akú klientelu sa budú špecializovať. Tento postoj má v Nemecku oporu aj v súdnom rozhodnutí. Pred pár rokmi totiž zažalovala nemecká rodina z Hannoveru cestovnú kanceláriu za to, že do hotela, ktorý si vybrali, ich s päťročným dieťaťom nepustili, lebo bol Adult Only.

Súd žalobu odmietol a dal za pravdu cestovke, ktorá argumentovala, že v ponuke mala ešte ďalších tritisíc hotelov, z ktorých si mohli vybrať a kde dovolenka s dieťaťom nebola problém.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 3
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 22

Rubrika Enjoy

Tagy deti, hotely

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.