Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stavebné sporenie čakajú najväčšie zmeny v jeho histórii

Dvadsaťpäť rokov od svojho vzniku by mohlo stavebné sporenie na Slovensku zažiť dosiaľ najväčšie zmeny. Ministerstvo financií predstavilo novelu zákona o stavebnom sporení, ktorá by mala priniesť viacero noviniek. Väčšinu už priaznivci systému poznajú z čias vlády Ivety Radičovej, hoci vtedy nakoniec neprešli – po páde vlády ich poslanci zmietli zo stola. Tentoraz je rezort pod taktovkou ministra zo Smeru-SD vo svojej snahe pretvoriť systém stavebného sporenia ešte odvážnejší. Popri oprášených starých návrhoch chce presadiť, aby sa stavebná prémia nevyplácala každému, kto si na účet stavebného sporenia vloží dostatok prostriedkov. Patriť by mala už len dospelým sporiteľom, ktorých príjem neprekročí stanovenú hranicu.

26.01.2018, 16:33 | Martina Kláseková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Ministerstvu podľa dôvodovej správy prekáža, že štát vydáva peniaze zo štátnej kasy na systém, ktorý nie je dosť adresný, účelný a efektívny. Pätica zmien by to mohla napraviť. Stavebné sporiteľne s nimi nesúhlasia, považujú ich za nelogické a krátkozraké a chcú o nich rokovať. Na rozdiel od predchádzajúcich pokusov však budú vyjednávať v trochu inom prostredí. Pribúdajú opatrenia, ktoré obmedzujú úverovanie rizikových klientov.

Bankári sú nútení sprísňovať svoje pravidlá, Národná banka Slovenska varuje, že vysoké zadlženie ľudí môže byť pre krajinu v strednodobom horizonte problém. Rezort financií už nehovorí, že chce podporovať lepšie bývanie, ale dlhodobé sporenie a má v úmysle prispieť k zodpovednému zadlžovaniu obyvateľstva.

Najväčšie zmeny

Ohraničenie skupiny ľudí s nárokom na stavebnú prémiu len na osoby staršie ako 18 rokov, ktorých priemerný mesačný príjem nepresahuje 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve, by malo priniesť štátu najväčšiu úsporu. Nemalo by ísť v tomto prípade len o pomoc mladým ako pri hypotékach, lebo horná hranica veku by existovať nemala.

Nastavenie sociálnych kritérií dosiaľ na Slovensku nebolo, v súčasnom zákone existuje len nepriamo cez ohraničenie výšky štátnej prémie pevnou sumou 66,39 eura za jeden kalendárny rok. Aj napriek vyšším ročným vkladom na účet stavebného sporenia by mal stavebný sporiteľ za rok získať maximálne túto sumu štátnej prémie.

Neprehliadnite

Lenže ako poznamenáva ministerstvo rozložením ročných vkladov na viaceré zmluvy – a to trebárs zmluvy detí –, môžu výhody štátnej podpory stavebného sporenia využívať aj osoby s vyššími príjmami. Nový systém by mal presnejšie zacieliť na skupinu ľudí, ktorú štát stavebným sporením podporovať chce. Zmena sa bude týkať všetkých klientov s nárokom na prémiu, starých zmlúv i nových. Podľa odhadu ministerstva sa negatívne dotkne v rokoch 2020 a 2021 približne štvrtiny domácností, ktoré už majú zmluvy o stavebnom sporení. Štát čaká, že ušetrí asi 6,1 milióna eur.

Len sporiteľom

V podnikaní samotných stavebných sporiteľní by mohli väčší škrt spôsobiť iné návrhy. Rezort financií zamýšľa, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Financie

Tagy Prvá stavebná sporiteľňa, stavebné sporenie