Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa dostať do Googlu či Facebooku? Cez olympiádu z matematiky

Predmetové olympiády sú súťaže, na ktorých žiaci základných a stredných škôl čelia náročným úlohám v konkurencii ostatných študentov. Na Slovensku aktuálne funguje vyše dvadsať postupových súťaží – od matematiky, cez ľudské práva až po cudzie jazyky. Tínedžeri súperia postupne na školskej, okresnej, krajskej a celoštátnej úrovni, aby napokon najlepší postúpili do medzinárodného kola.

10.10.2018, 05:03 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ceny sú symbolické, motiváciou je najmä radosť z odhaľovania riešení. „Veľmi ma bavila matematika a odmalička som bol súťaživý. Na olympiádach som mohol súťažiť súčasne so súpermi aj s ťažkými úlohami,“ hovorí programátor Michal Burger (na úvodnej fotografii), ktorý na medzinárodných súťažiach vybojoval päť medailí.

„Ako stredoškoláčka som letela na Taiwan a do Singapuru, no to bol len krásny bonus. Kľúčové bolo, že som sa dostala do komunity ľudí, ktorých bavila genetika rovnako ako mňa a dodnes som s mnohými v kontakte,“ vysvetľuje bronzová medailistka Alžbeta Harárová z roku 2012, dnes študentka medicíny a výskumníčka v oblasti onkologickej diagnostiky.

Vstupenka na univerzitu

Z medzinárodných kôl olympiád, najmä v oblasti prírodných vied, sa časom vykryštalizovali prestížne podujatia ostro sledované v odborných kruhoch. Veľké krajiny ako USA, Rusko a Čína sa na súťaže tvrdo pripravujú, cez úspechy a neúspechy porovnávajú výkonnosť svojich vzdelávacích systémov. Recruiteri nadnárodných korporácií sa tu zase snažia nadviazať kontakty so súťažiacimi. Nádejajú sa, že pre svoje tímy získajú mozgy, ktoré dokážu vymyslieť lepšie algoritmy či pomôcť s vývojom lieku na rakovinu.

Pre samotných študentov je to najmä šanca cestovať už v mladom veku do svetových metropol, spoznať špičkových ľudí s podobnými záľubami a tiež zjednodušiť si cestu do najžiadanejších univerzít a firiem sveta. Dôkazom je trio z úvodu článku. Spolužiaci z Gymnázia Grösslingová v Bratislave bodovali na olympiádach z matematiky, fyziky a informatiky v rokoch 2002 až 2005. Dnes majú okolo tridsiatky a za sebou skvelý štart kariéry.

Neprehliadnite

Jakub Závodný vyštudoval Oxford a dnes pôsobí vo švajčiarskej pobočke Googlu. Aj Michala Burgera po strednej škole prijali na Oxford, no dal prednosť bratislavskému matfyzu. Bezmála šesť rokov pracoval pre Facebook, aktuálne pôsobí v inovatívnom slovenskom start-upe Capturing Reality, ktorý vyvíja softvér na 3D modelovanie.

František Simančík tiež absolvoval Oxford, v súčasnosti vyvíja algoritmy v centrále Googlu v Kalifornii.

Do týchto firiem sa hlásia 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)