Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Srí Lanka na troch kolesách: divočina a obrovské dobrodružstvo

07.10.2018, 06:56 | Jozef Terem

Prejsť nádherný ostrov Srí Lanka krížom-krážom na trojkolesových tuktukoch znelo ako výzva na veľké dobrodružstvo. Vidieť čajové plantáže, slony, nádherné piesočné pobrežie, krásne chrámy a posvätné miesta budhistov a hinduistov bolo lákavé. Nezaváhal som a začalo sa plánovať.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Tagy

Srí Lanka

Tuktuk väčšina z nás pozná z krajín Ázie ako lacný taxík na rýchlu prepravu po rušných veľkomestách. V Indonézii je známy aj pod názvom bajaj, známejší je anglický názov auto-rickshaw (auto rikša), hoci názov tuktuk je pôvodný a asi aj výstižnejší – má v sebe typický zvuk motora. Hádam každý milovník cestovania si už urobil selfičko v tuktuku alebo na video zachytil jeho šialenú jazdu, keď sa šofér tejto motorizovanej trojkolky adrenalínovo niekde prediera v prehustenej premávke. Ale vlastnoručne riadiť toto ázijské motorové čudo sa len tak hocikomu nepodarí. Práve to nás lákalo najviac.

Tuktuky sú mimoriadne populárne najmä v Indii, Thajsku, Laose, samozrejme, na Srí Lanke, ale vidno ich už aj v krajinách Latinskej Ameriky. V Ázii si ich však niektorí majitelia nádherne farebne zdobia, čo dodáva celej jazde nádych exotiky. „Najdôležitejšia je hlasná trúba a dobré brzdy,“ nezabudli nás hneď na začiatku upozorniť so smiechom domáci. Hoci sme to tušili, neskôr sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži.

Skalný chrám v Dambulle. Chrámy sa rozprestierajú medzi skupinou žulových skalísk. V jaskynných chrámoch nájdete vyše stovky sôch Budhu.Zdroj: Jozef Terem

Na letisko v Negombe na Srí Lanke sme prileteli neskoro v noci, nasadli do minibusu a vystúpili až v hoteli priamo pri mori. Neskoro v noci sme sa ešte vrhli do vĺn Indického oceána a snažili sa nasať exotiku Srí Lanky. Na druhý deň nás už čakal prvý kontakt s tuktukmi – výučba jazdy a prvé skúšobné pokusy priamo v premávke. Veľké motorovo-tuktukové dobrodružstvo sa začalo.

Divočina na cestách

Doobeda sme sa vybrali na miestne sídliskové ihrisko kriketu, športu, ktorý je na Srí Lanke najpopulárnejším športom. Zrejme najvernejšie ho asi pripomína už aj u nás známy bejzbal. Pre nás však bolo podstatné, že na ihrisku čakalo niekoľko zelených krásavcov s troma kolesami a dvaja trpezlivým úsmevom vyzbrojení Srílančania. Tí mali v pláne nás počas niekoľko najbližších hodín naučiť, ako prežiť v tunajšej šialenej premávke. Už po prvých pokusoch sa ukázalo, že to nebude vôbec ľahké.

Neprehliadnite

„Plyn je ako na motorke a musíte ho púšťať postupne. V zákrutách treba jazdiť veľmi opatrne, lebo tuktuk sa môže prevrátiť. Má len tri kolesá!“ stále dookola opakovali trpezlivo vo chvíľach, keď si niekto z nás začal namýšľať, že už všetko vie. Výučba vyvrcholila, keď po dvoch-troch hodinách cvičných jázd inštruktor zavelil: 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy Srí Lanka

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.