Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto si v minulom roku ukrojil najväčší kus koláča

Minulý rok sa slovenskej ekonomike darilo a odrazilo sa to aj na výške zdrojov v zdravotníctve. Pracujúci zaplatili viac na odvodoch, peniaze do rezortu dolieval aj štát, zdravotné poisťovne zlepšili výber poistného a narástol tiež podiel súkromných zdrojov. To všetko prispelo k tomu, že vlani bolo k dispozícii o 299,9 milióna eur viac ako rok predtým. Celkové disponibilné zdroje v zdravotníctve boli až 5,7 miliardy eur, čo predstavuje 6,7-percentný podiel na HDP.

03.10.2018, 08:56 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Štát dolial zdroje, aj tak zaplatil menej

Príjmy zdravotných poisťovní, ktoré nakupujú zdravotnú starostlivosť pre svojich klientov, dosiahli 4,8 miliardy eur. Podľa správy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa výraznou mierou na nich podieľali zdravotné odvody. Výber poistného vlani narástol vo všetkých kategóriách. Zamestnanci odviedli viac o 93,1 milióna eur, samostatne zárobkovo činné osoby o 9,5 milióna eur a zamestnávatelia o 236,1 milióna eur.

Príjmy poisťovní za poistencov štátu, naopak, poklesli o 92,8 milióna eur. Aj napriek tomu, že sa ku koncu roka zvýšil odvod za štátnych poistencov. Od začiatku roka 2017 bola sadzba poistného 3,78 percenta z vymeriavacieho základu. Posledné dva mesiace roka sa zvýšila na 5,67 percenta. Do zdravotníctva sa tak dostalo zhruba 100 miliónov eur. Štát zaplatil za každého svojho poistenca priemerne mesačne poistné 36,16 eura. Na porovnanie, ekonomicky aktívni poistenci priemerne odvádzali 120,25 eura, teda takmer 2,5-násobne viac.

Výdavky medziročne rástli najmenej za posledných šesť rokov 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Súvisiace články

Šéf slovenského Jaguaru: Nedostatok ľudí nás prekvapil

Šéf slovenského Jaguaru: Nedostatok ľudí nás prekvapil Rozhovor

Hlavným dôvodom, prečo sme na Slovensku, je široká dodávateľská sieť. A ak krajina o túto výhodu príde, zmizne tým hlavný dôvod, prečo sme tu, hovorí Alexander Wortberg 29

Neseda: Nepohodlnou a drahou stoličkou chcú zaujať masy

Kuciakovi sme všetci dlžní jedno

Topánky pohltili celú rodinu. Obúva poštárov i autobrandžu

Horiaci rušeň a peniaze spálené vo vlakoch: ZSSK výrazne zanedbáva opravy

Diskusia (0 reakcií)