Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Martin Smatana: Ak by sme nemocnice nekontrolovali, nakupovalo by sa drahšie

Väčšina analytických podkladov, ktoré používa ministerstvo zdravotníctva pri tvorbe nových pravidiel a reforiem, vychádza z Inštitútu zdravotnej politiky (IZP). Práve tento inštitút spoločne s Útvarom hodnody za peniaze pri ministerstve financií pripravil plán, ako usmerniť nadmerný rast výdavkov v rezorte. V niektorých oblastiach to viedlo k zásadným zmenám. Napríklad drahá zdravotnícka technika či lôžka sa prestali predražene nakupovať.

04.10.2018, 18:08 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

V rozhovore pre TREND riaditeľ IZP Martin Smatana hodnotí, ako na tieto zmeny zaregovali jednotliví hráči na trhu. Stále sa podľa neho nájdu takí, ktorí sa snažia s kontrolórmi verejných zdrojov vybabrať. Napríklad tak, že im nemocnica pošle požiadavku na nákup techniky, ktorú nevedia porovnať.

Vlani bolo obstaraných 103 prístrojov za 24,1 milióna eur. Podarilo sa teda usporiť o 520 percent viac, ako bola cieľová hodnota. Znamená to, že ceny, za ktoré dovtedy nakupovali nemocnice boli ešte viac prestrelené, ako ste čakali?

Nie. Ten nárast súvisí s tým, že keď sme pripravovali v roku 2016 revíziu výdavkov, netušili sme, že dostaneme kapitálové zdroje na obnovu nemocníc a že sa bude v takom veľkom objeme obstarávať. Čo sa ale týka nákupu prístrojov, pokračujeme v benchmarkovaní cien a toto porovnanie aj zverejňujeme na webe ministerstva zdravotníctva. Je to jedna z najväčších chýb, ktorú sme spravili. Odvtedy nám chodia požiadavky na nákup prístrojov, ktoré v zozname nemáme, aby sme ich nevedeli zhodnotiť. Aby som to ilustroval na konkrétnych číslach, kým za predchádzajúce dva roky sme zrušili jedno obstarávanie, za posledné dva mesiace sme tak urobili 24 krát.

Neprehliadnite

Aký má zmysel, že to nemocnice vôbec skúšajú, keď vedia, že im aj tak tender zrušíte?

Možno práve kvôli tomu, že to kontrolujeme za nich, necítia za to zodpovednosť a pošlú nám čokoľvek. Iba prekopírujú podklady od dodávateľa a nechávajú to na nás, aby sme to vyhodnotili.

Pred zavedením centrálneho obstarávania prístrojov nemocnice nakupovali CT-čka o 30 až 50 percent drahšie. Je také ťažké urobiť si porovnanie cien, keď tomu tak bolo?

Je to dobrá otázka, ktorou sme sa sami na inštitúte zaoberali. Istý čas sme uvažovali nad tým, že to prestaneme robiť. Že by sme iba aktualizovali databázu prístrojov s cenami a všetko ostatné by sme nechali na nemocnice, pričom ich manažment by bol cez bonusy a malusy motivovaný, aby si ustrážil ceny nákupov. Porovnanie cien nie je ťažké, ale je to veľmi časovo náročné. Je preto lepšie, ak dáta zbierame centrálne a spracovávame. To, že nemocniciam musíme opravovať súťažné podmienky a rušiť im nákupy, považujem ale za absurdné.

Ak by ste to teda pustili z rúk, opäť by sa začalo neefektívne nakupovať?

Je zrejmé aj z tých dát,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Tagy ministerstvo zdravotníctva, úspory