Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľudia (nielen) pri Kuciakovi polícii neveria. Prečo sa tomu netreba vôbec čudovať

V posledný septembrový týždeň elitní policajti zasahovali vo viacerých mestách južného Slovenska v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Výsledkom boli štyria zadržaní, ale aj diskusie verejnosti, či načasovanie zásahu nemôže súvisieť s piatkovými protestnými pochodmi.

03.10.2018, 05:08 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Samotný právny zástupca rodičov J. Kuciaka Daniel Lipšic pre TREND uviedol, že „chápe, že pri takej hlbokej nedôvere, aká je v súčasnosti na Slovensku voči bezpečnostným zložkám, môžu za tým ľudia vidieť časový súvis“. Dodal však, že v tomto prípade „o čase nerozhodoval nikto z vlády, ale vyšetrovateľ a prokurátori“.

Vyšetrovateľovi verí aj právny zástupca matky zavraždenej M. Kušnírovej Roman Kvasnica. No verejnosti nemožno zazlievať jej pretrvávajúce pochybnosti. Dôvera Slovákov v políciu sa už pred vraždou Jána a Martiny pohybovala na chvoste európskeho rebríčka. Tunajší obyvatelia viac polícii nedôverujú, ako veria. No v prípade politicky exponovanej vraždy je dôvodov na skepsu ešte viac.

História ukazuje, že staršie kauzy, do ktorých sa viac či menej zapojili politici, smerovali často do stratena. A naopak, politici pri ich komentovaní boli často prehnane aktívni.

Aj vyšetrovanie vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej hneď na začiatku poznačili viaceré pochybenia polície aj jej funkcionárov. Prečo k obhliadke hneď neprivolali súdneho znalca, prečo sa na mieste činu objavil vtedajší hodnostár NAKA Róbert Krajmer, o ktorom zavraždený novinár písal, prečo sa naznačovala miestna drogová stopa, ktorá sa nepotvrdila.

Neprehliadnite

Gašparovi stopli vyjadrenia

Nakoniec si embargo na informovanie verejnosti vyhradila prokuratúra. A práve generálny prokurátor Jaromír Čižnár 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy vražda Jána Kuciaka