Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štátna poisťovňa prekvapila. Po obrovských stratách mala zisk vyšší ako súkromníci

Minulý rok bol jedným z najťažších v histórii Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Takto označil rok 2017 generálny riaditeľ poisťovne Miroslav Kočan, keď vyhodnocoval plnenie ozdravného plánu. Ten nariadil štátnej poisťovni Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v súvislosti s obrovskými stratami a so záporným základným imaním, ktoré mala.

03.10.2018, 08:56 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Okolo ozdravného plánu VšZP bolo na začiatku veľa rozruchu. Analytici z INEKO, ktorí ho aj namiesto poisťovne zverejnili, ho označili za málo ambiciózny. „Čo nás na ozdravnom pláne VšZP zarazilo asi najviac, je skutočnosť, že aj napriek veľkým finančným problémom zvolilo súčasné vedenie poisťovne tempo ozdravného procesu, ktoré nie je príliš vysoké, nevedie príliš tŕnistou cestou a ešte k tomu počíta aj s oddychovými stanovišťami s vankúšmi, kde jej má štát poskytovať finančnú infúziu,“ napísal v blogu analytik inštitútu Dušan Zachar.

Kritika zo strany pacientskych organizácií, ale aj vtedajšieho premiéra Roberta Fica prišla aj po článku denníka Sme, v ktorom informoval, že v súvislosti s ozdravením Všeobecná zdravotná nechce preplácať liečbu žltačky typu C ľuďom, ktorí majú tetovanie či piercing. Menej plánovala vynakladať aj na úhradu plienok pre seniorov. Tieto návrhy nakoniec stiahli. V ozdravnom pláne poisťovne zostalo 25 úloh, ktoré mali pomôcť dostať sa z červených čísel.

Dala najviac na poistenca

Plán obsahoval dva základné ciele. Stabilizáciu nárastu objemu pohľadávok po lehote splatnosti a zníženie nárastu nákladov na poskytnutú zdravotnú starostlivosť o tri percentá. Celkové príjmy, ktoré mala vlani poisťovňa k dispozícii, boli 3,2 miliardy eur. Väčšina pochádzala z vybratého poistného. Príjmy v tejto kategórii VšZP medziročne percentuálne vzrástli najmenej spomedzi všetkých poisťovní. Čo bolo pozitívom v kontexte hospodárskej situácie, v akej sa nachádzala, tak to, že sa jej podarilo udržať výdavky na uzde. Na zdravotnú starostlivosť celkovo vlani minula 3,05 miliardy eur, čo je viac o 0,95 percenta oproti roku 2016. Ide o najnižší rast výdavkov VšZP za posledných šesť rokov. To by mohlo implikovať aj nižšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre jej klientov. V skutočnosti podľa správy ÚDZS dala štátna poisťovňa vlani na jedného poistenca viac ako rok predtým. Tiež viac ako súkromné poisťovne. Priemerné náklady VšZP na poistenca boli 941 eur, Dôvery 696 eur a Unionu ZP 576 eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Tagy Miroslav Kočan, ozdravný plán, VšZP

Súvisiace články

Šéf slovenského Jaguaru: Nedostatok ľudí nás prekvapil

Šéf slovenského Jaguaru: Nedostatok ľudí nás prekvapil Rozhovor

Hlavným dôvodom, prečo sme na Slovensku, je široká dodávateľská sieť. A ak krajina o túto výhodu príde, zmizne tým hlavný dôvod, prečo sme tu, hovorí Alexander Wortberg 29

Neseda: Nepohodlnou a drahou stoličkou chcú zaujať masy

Kuciakovi sme všetci dlžní jedno

Topánky pohltili celú rodinu. Obúva poštárov i autobrandžu

Horiaci rušeň a peniaze spálené vo vlakoch: ZSSK výrazne zanedbáva opravy

Diskusia (0 reakcií)