Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo sa vlaky kazia? Dlhé roky sa neopravovali poriadne

Opravy sme zanedbávali, ale odvlani ich už robíme poriadne, hovorí podpredseda Predstavenstva ZSSK Patrik Horný. Nové vlaky tieto problémy čiastočne vyriešia. ZSSK by chcela zvyšovať svoje výkony aj za cenu rastu dotácie od štátu. Argumentuje aj vyššou produktivitou. Šetrenie, ktoré od nich chce Útvar hodnoty za peniaze, však podľa neho neprichádza do úvahy.

09.10.2018, 20:16 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Do akej miery technické zlyhania, ktoré sa udiali nedávno vo vašich vlakoch, súviseli so zanedbaním investícií a údržby?

Uplynulých osem rokov robíme asi 40 percent potrebných opráv. V roku 2012 boli niektoré opravy z finančných dôvodov úplne zastavené. Keď máte 1 600 lokomotív a rušňov, dlh je obrovský. Sme radi, že sme dostali eurofondy do regionálnej dopravy. Teraz hovoríme o diaľkovej doprave, tu je investičný dlh najväčší.

Čo to robí, keď do opráv investujete málo?

Opravujeme len trochu. Vozeň tak vydrží 80-tisíc namiesto 120-tisíc kilometrov. Skôr sa pokazí. Už rok a pol však ideme viac do radikálnych opráv. Stihneme i 80 kusov ročne. Keďže od roku 2014 stúpol počet cestujúcich o 50 percent, aj zariadenia ako záchody či dvere sa opotrebujú rýchlejšie.

Nie je to aj o širokom vozidlovom parku?

Znižujeme ho. Predtým bolo rušňov a vozňov 1 700, teraz o sto menej. Počítali sme si investície až na úroveň počtu sedadiel. Chceme znížiť ich počet o 20 percent do roku 2025. Na jedno kreslo minieme viac, aby nechodilo tak často do opravy. Stroje musíme využívať. Pôjdeme z 32 na 38 miliónov kilometrov ročne.

Neprehliadnite

 

Z troch štvrtín ste financovaní štátom. Čo hovoríte na argument, že ste čiernou dierou, v ktorej sa všetko stratí?

Vo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Téma

Tagy vlaky, ZSSK