Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Farmafirmy našli v zákone dieru, výdavky na niektoré lieky porastú o sto percent

Vlani ministerstvo zdravotníctva zmenou zákona zvýšilo takzvanú nákladovú efektívnosť liekov – dôležitý parameter, ktorý rozhoduje, či budú lieky zakategorizované, a teda uhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Vďaka tomu sa mali pacienti ľahšie dostať k drahým liekom, ktoré nie sú preplácané automaticky, ale len na základe výnimky od zdravotnej poisťovne.

08.10.2018, 17:02 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Dosah novej legislatívy je však nakoniec iný, ako sa očakávalo. Nielenže počet výnimiek a výdavky na ne stúpli, ale farmafirmy si navyše našli dieru v zákone. Kvôli tomu ho bude nutné opäť novelizovať.

Inovatívne lieky zostávajú mimo

Nové pravidlá v liekovej politike platia od januára tohto roka. Podľa dát zdravotných poisťovní za prvých šesť mesiacov udelili viac výnimiek ako v porovnateľnom období roka 2017. Kým vlani ich bolo spolu 3 701, tento rok stúpol ich počet na 4 014. To sa odrazilo aj na nákladoch poisťovní, ktoré za výnimky zaplatili o 700-tisíc eur viac.

„Analýza vplyvu po 1. polroku 2018 ukazuje, že inovatívne lieky na zabezpečenie štandardnej terapie vybraných ochorení nevstupujú do systému úhrad a naďalej zostávajú v režime výnimiek,“ potvrdzuje hovorkyňa najväčšej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková.

Neprehliadnite

Aby nové lieky vstúpili do systému, musia držitelia registrácie liekov podať žiadosť o ich zaradenie do kategorizačného zoznamu. Podľa ministerstva zdravotníctva od začiatku roka takto celkovo posudzovali 65 liekov. Zaradených bolo na zoznam nakoniec 35, medzi nimi lieky určené napríklad na liečbu pľúcnej hypertenzie, spinálnej svalovej atrofie, pokročilej Parkinsonovej choroby či niektoré druhy rakoviny.

Stále málo dostupné

Farmaceutické firmy nekomentujú, či je to dostatočný počet liekov. „K tomu by sa zrejme lepšie vyjadrili pacienti a ministerstvo zdravotníctva. Záujem výrobcu a držiteľa registrácie je, samozrejme, dostať každý svoj liek ku každému pacientovi, ktorý ho potrebuje,“ hovorí riaditeľka Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Katarína Slezáková.

Definíciu orphan lieku pozmenil poslanecký návrh 

Asociácia podľa nej už v pripomienkovom konaní k novele zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín upozorňovala rezort, že nová legislatíva zlepší dostupnosť len limitovaného počtu liekov a problém výnimiek nevyrieši.

„Vnímame zatiaľ iba veľmi malé zlepšenie dostupnosti inovatívnych liekov pri zriedkavých ochoreniach. Zároveň pretrváva problém s dostupnosťou inovatívnych onkologických liekov,“ dodáva K. Slezáková.

Farmafirmy obchádzajú zákon

Namiesto moderných liekov 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy lieky

Diskusia (0 reakcií)