Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Forenzný analytik: Digitálne stopy robí aj najväčší profík, no je možné ich zakryť

14.10.2018, 15:28 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

Progres v ostro sledovanom vyšetrovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej priniesli digitálne stopy. Podľa vyjadrenia polície doviedli vyšetrovateľov k štvorici obvinených zo spáchania tohto brutálneho činu. Peter Pištek je odborník na analýzu digitálnych metadát zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Pre TREND hovorí o tom, aké digitálne stopy po sebe ľudia zanechávajú pri používaní internetu, mobilov a počítačov.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Rozhovor

Čo ostáva po používateľoch pri bežnom surfovaní po webe a sociálnych sieťach?

Takmer všetko, čo urobíme v digitálnom svete, po sebe zanechá stopu. Na samotnom počítači sa vieme napríklad dostať k dokumentom aj po ich zmazaní. Po aktivitách, ktoré boli realizované mimo počítača, napríklad cez web alebo USB kľúč, ostáva záznam, ktorý obsahuje základné údaje, takzvané metadáta. To znamená: kde som bol, kedy som tam bol, ako dlho som tam bol, akú webstránku, akú online službu som použil. Záznam nezahŕňa obsah samotný – čo som konkrétne robil a písal. Ak napríklad s niekým četujem, počítač neukladá obsah rozhovoru, ale len navštívenú online službu, ktorú som použil, aby mi ju mohol nabudúce opäť ponúknuť. Alebo ak pracujete so súbormi, tak vám ich ponúkne ako posledné otvorené. Dôvodom je efektivita práce s počítačom, nie snaha vás špehovať.

Ako dlho tieto stopy v počítači ostávajú?

Existujú dva druhy dát, stále a dočasné. Stále ostávajú prakticky až do fyzického zničenia pevného disku. Všetko, čo máte uložené na disku, tam ostáva aj po vymazaní, až kým to neprepíšete inými údajmi. Čím väčší disk, tým nižšia šanca, že počítač premaže staré dáta novými. A dnes sa používajú obrovské disky... Pokiaľ ide o dočasné dáta, tie zmiznú napríklad pri vypnutí počítača. Už len vytiahnutie šnúry z elektriny preto ukráti vyšetrovateľov o časť dát, napríklad o text súboru, ktorý niekto editoval a zatiaľ neuložil, alebo o text, ktorý písal do četu. Na disku tieto dáta nie sú, ale v operačnej pamäti ostanú do najbližšieho vypnutia počítača alebo aplikácie. No existujú aj metódy, ktoré umožňujú dostať sa k dátam z operačnej pamäte v krátkom čase po vypnutí počítača.

Hovoríte, že nájsť možno aj zmazané dáta.

Zjednodušene povedané, ak spálim mapu k pokladu, neznamená to, že poklad zmizol. Počítač si kreslí mapu disku a značí si všetky miesta, kde môže ukladať pribúdajúce údaje. Vymazané dáta si označí tiež, ale kým ich neprepíše, poklad je stále v jame. Viete zistiť, kde jama je, a hľadáte práve tam.

Zmaže formátovanie disku aj stopy po „jamách“?

Rýchle formátovanie nie, pomalé áno. Závisí od typu disku, typu dát a prostriedkov, ktoré chcete vynaložiť na obnovu dát. Existujú firmy, ktoré nezastaví ani preformátovanie disku. Kým disk fyzicky nezničíte, k dátam sa dostanú. Záleží však na hodnote dát, pretože ceny za tieto služby sú obrovské.

Ako je to s dátami, ktoré sú v cloude, kdesi v obrích úložiskách za oceánom?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Rozhovor

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.