Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo robí Smer preto, aby ovládol Ústavný súd a dostal Fica do talára

Vo februári 2019 vyprší mandát deviatim z trinástich sudcov Ústavného súdu SR. Poslanci tak musia najneskôr do konca roka zvoliť ich nástupcov, aby inštitúcia nezostala paralyzovaná. Je povzbudivé, že parlamentné strany sa bez výhrad zhodnú na tom, že systém výberu a voľby kandidátov na tieto prestížne posty sa musí zmeniť k lepšiemu. Tam sa však potenciál ich zhody končí. Názory na to, ako nájsť a zvoliť „všeobecne uznávané osobnosti v oblasti práva s morálnou integritou“, sa líšia nielen medzi vládnou väčšinou a opozíciou, ale aj v rámci samotnej koalície. Schopnosť dohodnúť sa ešte komplikuje časový stres, hoci o probléme sa verejne diskutuje už 15 rokov a vládna strana Smer ju ústami svojho predsedu kritizovala už v roku 2006. Počas diskusie TRENDU Ako ďalej s Ústavným súdom to potvrdili zástupcovia koaličných i opozičných strán.

17.10.2018, 22:35 | Eva Mihočková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Návrh z klobúka

Ministerstvo spravodlivosti začalo pracovať na náročnej úlohe zmeny pravidiel voľby ústavných sudcov v roku 2017, keď na jeho čele stála Lucia Žitňanská. Návrh novely ústavy prešiel pripomienkovým konaním aj vládou a koalícia razila v základných črtách spoločný model – kandidátov na ústavných sudcov volí parlament 76 hlasmi a prezidentovi sa predložia dve mená na jedno miesto.

Zhruba pred tromi týždňami však strana Smer-SD prostredníctvom svojho podpredsedu Martina Glváča vyrukovala s nečakaným návrhom, ktorý úplne mení filozofiu kreovania Ústavného súdu a posúva mocenské pomery v štáte – podľa Smeru-SD by mal z hry vypadnúť prezident a národná rada by 90 hlasmi volila priamo ústavných sudcov, a nie kandidátov. Odôvodnenie tejto zásadnej zmeny a jej detaily nepoznajú ani koaliční partneri a čas na prerokovanie úplne nového návrhu je minimálny. O novele ústavy majú poslanci rozhodnúť už na októbrovej schôdzi.

Neprehliadnite

Minister spravodlivosti Gábor Gál na diskusii TRENDU vyhlásil, že si vie návrh Smeru len ťažko predstaviť, keďže „bol nastolený o päť minút dvanásť a s ministerstvom nebol vôbec prerokovaný“.

Napriek rezervovanému postoju však 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Téma

Tagy Ústavný súd