Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Poslanci by sa mali vzdať predstavy, že si za kandidátov dajú svojich ľudí

Bez funkčného a kvalitného Ústavného súdu nemôže byť Slovenská republika tým, čím podľa ústavy má byť: demokratickým a právnym štátom. Je vo verejnom záujme, aby sa na Ústavný súd dostali najlepší z možných kandidátov. Postarať o to by sa mali predovšetkým parlamentné strany, koaliční i opoziční poslanci. Na minulotýždňovej diskusii TRENDU okrem politikov o nadchádzajúcej voľbe ústavných sudcov diskutoval aj Alexander Bröstl (Ústav teórie práva Gustava Radbrucha), Kristína Babiaková (Via Iuris), Lucia Berdisová (Ústav štátu a práva SAV) a Marián Porvažník (právnik a občiansky aktivista).

10.10.2018, 08:19 | Marián Leško | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Štvrťstoročný model voľby ústavných sudcov už nie je funkčný a negarantuje, že sa na Ústavný súd dostanú nezávislé, odborne zdatné a morálne integrované osobnosti. Aké sú najväčšie nedostatky súčasného modelu?

A. Bröstl: Diskusia o voľbe ústavných sudcov je oneskorená minimálne o desať--pätnásť rokov. Stále sa dostávame do časovej tiesne, pretože niekomu to tak vyhovuje. Dnešná úprava nie je dobrá od samého začiatku, lebo je príliš optimistická. Boli sme optimistickí, pokiaľ ide o konsenzus, o schopnosť dohodnúť sa medzi politickými stranami, kto by mal byť ústavným sudcom. Hovoríme, že chceme mať za sudcov výrazné osobnosti, odborníkov, čo sa premietlo aj do vládneho návrhu. Nech sa na mňa poslanci národnej rady nehnevajú – to je ich povinnosť identifikovať takých kandidátov a vedieť o nich. A nech mi nikto nehovorí, že tu také osobnosti nemáme. Pokiaľ ide o vek kandidáta, štyridsať rokov je konštanta. Kto sa profesorom práva nestane do štyridsiatich rokov, tak asi nie je taký schopný alebo nebude z neho významný odborník. A takisto sudca, ak do štyridsiatich rokov nebude po všetkých stránkach sudcom, osobnosťou, tak potom s ním nemusíme počítať pri týchto úvahách alebo pri tomto výbere.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)